Data: 7 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne
lekarz-dziecko

Czym zajmuje się logopeda?

Zauważyłeś, że Twoja pociecha w nietypowy sposób wymawia pewne zdania lub głoski? A może niepokoi Cię fakt, że dziecko mówi przez nos, choć nie ma kataru? Nie czekaj, aż problem minie samoistnie, bo tak się prawdopodobnie nie stanie. Skontaktuj się ze sprawdzonym specjalistą, który oceni, czy dziecko ma problem z wymową i czy należy wdrożyć odpowiednią terapię. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się logopeda oraz kiedy warto skorzystać z jego doświadczenia i wiedzy.

Logopeda zajmuje się przede wszystkim korygowaniem wad wymowy. Jego zadaniem jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz wprowadzenie skutecznej terapii, która pomoże pacjentowi uporać się ze wszelkich trudnościami związanymi z aparatem mowy. Problemy mogą dotyczyć zarówno artykulacji, przełykania, jak i zaburzeń na tle neurologicznym. Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż nieleczone wady wymowy odbijają się na zdrowiu psychicznym dziecka, mogą prowadzić do trudności w nauce czytania i pisania, a także wpływać na stan emocjonalny młodego człowieka.

Sygnały ostrzegawcze

Kiedy powinniśmy udać się z maluchem do logopedy? Przede wszystkim, gdy zauważymy, że dziecko niepoprawianie wymawia głoski, choć jego rówieśnicy opanowali już ich właściwą wymowę. Do wizyty powinny skłonić nas także problemy latorośli z jąkaniem oraz niepłynna bądź niewyraźna mowa. Pamiętajmy, że nieleczona wada będzie się z czasem pogłębiać, dlatego warto zacząć działać jak najszybciej.

Nie tylko wady wymowy

Warto także zaznaczyć, że logopeda nie zajmuje się tylko wadami wymowy. Do jego zadań należy również pomoc w przełamaniu barier komunikacyjnych, które mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dzieci w każdej grupie wiekowej. U logopedy powinni szukać wsparcia także rodzice dzieci autystycznych, niedosłyszących, upośledzonych umysłowo oraz dyslektyków. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej, niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej Agathum w Częstochowie, która prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka dla maluchów z zaburzeniami mowy, słuchu, wzroku, a także z problemami emocjonalnymi, ADHD oraz autyzmem.

Jeśli dostrzegasz nieprawidłowości związane z aparatem mowy lub rozwojem dziecka, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Ekspert w bezstresowej i miłej atmosferze oceni, z czym maluch ma problem i dobierze odpowiednią terapię. Pomoc logopedyczna jest niezbędna w wielu różnych sytuacjach, a fachowo prowadzone leczenie daje bardzo dobre rezultaty.