Data: 19 sierpnia 2016 Kategoria: Porady medyczne
hepatologia

Czym się zajmuje hepatologia?

Hepatologia jest jedną z dziedzin medycyny, której głównym przedmiotem jest funkcjonowanie oraz choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, a także dróg żółciowych. Leczeniem i poradnictwem w tym zakresie często zajmują się gastroenterolodzy, ponieważ nauka nie została uznana za oddzielną specjalizację.

Hepatolog – lekarz od wątroby

Hepatolog jest specjalistą zajmujący się leczeniem różnego rodzaju schorzeń dotyczących wyżej wskazanych narządów. Zaliczają się do nich m.in. wirusowe i toksyczne zapalenia wątroby, marskość wątroby czy zespół po usunięciu pęcherzyka żółciowego, czyli inaczej mówiąc zespół po cholecystektomii. Podstawowym zadaniem hepatologa jest jak najszybsze wykrycie nieprawidłowości i wczesne zdiagnozowanie pacjenta, aby zahamować postęp choroby oraz, jeśli to tylko możliwe, doprowadzić do pełnego wyleczenia – mówi nasz specjalista z firmy Economicus. W przypadku wątroby niejednokrotnie bardzo pomocne są szczepienia, które nie dopuszczają do wystąpienia przypadłości.

Kiedy zgłosić się do hepatologa?

Ludzie wielokrotnie lekceważą objawy chorób. Czekają w nadziei, że im się poprawi, nie mając świadomości, że wielokrotnie tak naprawdę tylko pogarszają swój stan. Do hepatologa powinny zapisać się osoby, które często trapią nudności, wymioty, zgaga, rozwolnienia czy bóle brzucha. Bardzo niepokojącym sygnałem, przy którym nie można już odwlekać wizyty, jest zażółcenie skóry i białek oczu oraz obecność krwi w stolcu. Wówczas trzeba jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednie leczenie.

W jaki sposób dbać o wątrobę?

O wątrobę, tak jak o praktycznie każdy narząd, można odpowiednio dbać, aby jak najdłużej nam służyła w dobrym zdrowiu. To w niej zachodzą bardzo ważne dla codziennego egzystowania procesy, dlatego warto już dzisiaj zacząć się o nią troszczyć, aby potem nie borykać się z nieprzyjemnymi i bardzo dokuczliwymi schorzeniami. Najważniejsze to nie przesadzać z alkoholem. Chociaż wątroba ma naturalną zdolność do regeneracji, to przez alkohol może dojść do jej marskości. Ponadto należy zadbać o dietę, spożywając pięć mniejszych, zamiast trzech większych posiłków. Nie mogą być zbyt tłuste i ciężkie, lepsze są lekkie dania, najlepiej z dodatkiem warzyw, które sprzyjają prawidłowej przemianie materii. Trzeba jeść powoli, a potrawy doprawiać ziołami, takimi jak majeranek, tymianek i mięta, które sprawiają, że jedzenie lepiej się trawi. Warto także pamiętać, aby nie przesadzać z farmaceutykami oraz odchudzać się z głową, ponieważ ostre diety mogą doprowadzić do tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Materiał Partnera