Data: 30 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne

Jak często należy wykonywać wizyty kontrolne u ginekologa

Choć wizyty u ginekologa bywają stresujące, to nie należy ich unikać, ponieważ może przynieść to fatalne konsekwencje. Wiele chorób układu rozrodczego wymaga bowiem szybkiego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia, a ich wykrycie możliwe jest dzięki regularnym badaniom. Podpowiadamy jak często trzeba odwiedzać ginekologa.

Pierwsza wizyta

Dla każdej kobiety pierwsza wizyta u ginekologa to wielkie wydarzenie, będące często powodem dużego stresu, dlatego bywa odkładana w nieskończoność. Prawda jest jednak taka, że pierwsze dokładne badanie ginekologiczne powinno odbyć się najpóźniej wtedy, gdy dziewczyna rozpocznie współżycie. Są jednak przypadki, w których warto zgłosić się do tego specjalisty wcześniej.

Do ginekologa należy udać się wtedy, gdy miesiączka pojawia się zbyt wcześnie, czyli przed 9 rokiem życia, gdy nie pojawi się do 16 roku życia, a także wtedy, gdy jest zbyt obfita lub zbyt częsta. Warto również odwiedzić specjalistę wtedy, kiedy planuje się rozpoczęcie współżycia w celu dobrania odpowiednich środków antykoncepcyjnych – wyjaśnia nasz rozmówca, ginekolog i położnik Wojciech Głuchowski.

Regularność najważniejsza

Po odbyciu pierwszej wizyty u ginekologa lub po rozpoczęciu współżycia, należy raz w roku wykonywać cytologię. Co więcej, po 20. Roku życia każda dziewczyna powinna regularnie wykonywać USG piersi, a po 35 roku życia także mammografię.

Warto pamiętać, że wyznacznikiem wizyt nie powinny być jedynie dolegliwości. Kontrolne wizyty najlepiej odbywać przynajmniej raz w roku, nawet wtedy, gdy nic wam nie dolega, ponieważ wiele chorób jest początkowo niezauważalnych i wykryć może je jedynie specjalista. Wczesna diagnoza może uchronić was od poważnych konsekwencji zaniedbań, a nawet przed śmiercią, dlatego konieczne jest przełamanie swojego strachu i regularne odwiedzanie lekarza ginekologa.

 

Materiał Partnera