Data: 27 września 2016 Kategoria: Porady medyczne
opieka-nad-chorym

Czego potrzebuje pacjent leżący? Opieka nad chorym w warunkach domowych

Opieka nad leżącym pacjentem w warunkach domowych wymaga od bliskich doskonałej organizacji, stosowania odpowiedniej profilaktyki przeciwodleżynowej oraz dbałości o szczegóły. Każde niedopatrzenie może skutkować powstawaniem bolesnych ran, które trudno się goją, a brak odpowiedniej rehabilitacji może spowodować zniedołężnienie chorego.

Komfort leżenia

Aby ułatwić opiekę nad chorym, ale też zdecydowanie poprawić choremu komfort, zaleca się łóżko rehabilitacyjne, które nie tylko zabezpiecza przed przypadkowym spadnięciem z łóżka, ale też umożliwia układanie chorego w różnych pozycjach, np. półsiedzącej. Dodatkowo, takie łóżko wyposażone jest najczęściej w wysięgnik wraz z trójkątem, za który chory może chwycić, aby łatwiej było mu samodzielnie zmienić pozycję.

W przypadku osoby, która z powodu choroby została unieruchomiona, niezwykle ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa. I tutaj najważniejszym zakupem jest materac przeciwodleżynowy, który, dzięki temu jak jest wykonany, powoduje równomierny, umiarkowany nacisk na całe ciało. To z kolei nie zaburza ukrwienia tkanek i zapobiega powstawaniu bolesnych odleżyn.

Prawidłowa higiena chorego

Bardzo ważna jest również dbałość o higienę. Systematyczne mycie pacjenta oraz dokładne osuszanie skóry pomagają utrzymać ją w dobrym stanie, bez odparzeń i otarć. Możemy też sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji skóry narażonej na odleżyny . Dbajmy o to, żeby piżama pacjenta była przewiewna, najlepiej bawełniana i nie miała wyraźnie odznaczonych szwów (które mogą uciskać fragmenty skóry!).

Leżący pacjent nie wstanie, aby pójść do toalety. Dlatego często tacy pacjenci są cewnikowani lub stosuje się u nich pieluchomajtki. Mimo wszystko warto położyć nieprzemakalne prześcieradło na materac. Zabezpieczy ono łóżko przed drobnymi „wypadkami” i ułatwi opiekunowi utrzymanie czystości.

Sposób na wyjście z łóżka

Nikt z nas nie chciałby utknąć w łóżku na dobre. Dlatego, jeśli tylko lekarz wyraża zgodę na opuszczanie łóżka przez chorego, warto zadbać o możliwość przemieszczania się pacjenta. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdza się wózek inwalidzki, który możemy zakupić w sklepie medycznym, np. Medisquad. Aby nie narazić chorego na powstawanie odleżyn podczas siedzenia powinniśmy położyć na siedzisko poduszkę przeciwodleżynową.

Materiał Partnera