Data: 17 grudnia 2017 Kategoria: Porady medyczne
Cytologia jako element profilaktyki raka szyjki macicy

Cytologia jako element profilaktyki raka szyjki macicy

Pobieranie materiału biologicznego

Przebieg cytologii jest prosty i całkowicie bezbolesny. Badanie polega na pobraniu rozmazu z tarczy i kanału szyjki macicy. W tym celu wykorzystuje się specjalną szpatułkę wymiatającą zrogowaciałe komórki nabłonkowe. Cała procedura odbywa się przed właściwym badaniem ginekologicznym. Materiał biologiczny musi być pobrany w odpowiedni sposób, w ściśle określonych warunkach. Lekarz wsuwa do pochwy jałowy wziernik – tak, by nie dotykał on szyjki macicy (nie powinna mieć ona kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym). Rozmaz jest pobierany poprzez delikatne zebranie zrogowaciałych komórek. Umieszcza się go na szkiełku laboratoryjnym i utrwala przy pomocy specjalistycznego preparatu typu CytoFix.

Analiza laboratoryjna

Przygotowany preparat jest przekazywany do laboratorium medycznego, gdzie zostaje wybarwiony, a następnie poddany dokładnej analizie za pośrednictwem mikroskopu.

Lekarz-cytolog dokonuje oceny stanu komórek według ścisłych kryteriów. Pod uwagę brana jest m.in. wielkość i kształt jąder komórkowych, kształt i rozmiar komórek (z uwzględnieniem strefy przejściowej między nabłonkami szyjki macicy) oraz ich całościowa struktura. Na tej podstawie można określić stopień dysplazji – tłumaczy przedstawiciel Gabinetu Lekarskiej Diagnostyki Mikroskopowej Histamed, wyspecjalizowanego w cytologii ginekologicznej.

Obecnie, dla wszechstronnego zdiagnozowania stanu szyjki macicy stosuje się opisowy system Bethesda, który zastąpił dotychczas znaną w cytologii klasyfikację Papanicolau.

Zasadność przeprowadzenia badania

Cytologia ginekologiczna zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór nawet o 40%. Pozwala wykryć ewentualną chorobę na bardzo wczesnym stadium, zwiększając szansę na powrót do zdrowia. Co niezwykle ważne, w Polsce każda kobieta między 25. a 49. rokiem życia jest objęta programem profilaktyki raka szyjki macicy. Oznacza to, że raz do roku może poddać się bezpłatnemu badaniu cytologicznemu. To ogromne udogodnienie, z którego warto skorzystać. Wystarczy przełamać wstyd i lęk, udając się do gabinetu ginekologicznego.

Materiał Partnera