Artykuł sponsorowany

Cukrzyca - nie lecz objawów tylko przyczynę

Cukrzyca - nie lecz objawów tylko przyczynę
Cukrzyca jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych chorób przewlekłych na świecie. Została uznana niemalże za epidemię i chorobę cywilizacyjną. Szacuje się,że w Polsce jest ok. 3 mln osób chorych na cukrzycę, a w tym 80% stanowią osoby chore na cukrzyce typu 2. Jednak liczba chorych na cukrzyce z dnia na dzień gwałtownie wzrasta. O wiele łatwiej jest zapobiegać cukrzycy niż choremu człowiekowi leczyć jej objawy. Wszystko zależy od jak najwcześniejszego uświadomienia sobie ryzyka wystąpienia tej choroby. Cukrzyca nieleczona powoduje ciągły nadmiar glukozy we krwi a w konsekwencji uszkodzenie tkanek i narządów w organizmie. Choroba przez długi czas nie daje o sobie znać, jednak w ukryciu niszczy nerki, wzrok i naczynia krwionośne, wątrobę, układ nerwowy. Pierwszymi objawami mogą być wzmożone pragnienie, zmęczenie i sucha skóra.

Rodzaje cukrzycy

  1. Cukrzyca typu 1 - nazywana jest również cukrzycą insulinozależną. Ten typ cukrzycy pojawia się najczęściej już w młodym wieku i jest to zwykle związane z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której następuję uszkadzanie wysepek trzustkowych produkujących insulinę. Insulina to hormon wytwarzany przez komórki Beta w trzustce. U chorych osób leczenie polega na regularnym podawaniu insuliny, stosowaniu właściwej diety i aktywności fizycznej.
  2. Cukrzyca typu 2 - zwana także insulinoniezależną, występująca najczęściej u osób dorosłych i starszych z otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Mechanizm cukrzycy typu 2 polega na utrzymywaniu się we krwi wysokiego poziomu cukru pomimo tego, że trzustka produkuje dużo insuliny. Wówczas  cukier nie może przedostać się do komórek naszego organizmu i ciągle krąży we krwi, ponieważ komórki są oporne na działanie insuliny i nie pobierają właściwej ilości glukozy. W początkowej fazie choroby trzustka produkuje coraz więcej insuliny, aby utrzymać optymalne stężenie glukozy. Ale po kilku latach komórki wytwarzające insulinę w trzustce ulegają wyczerpaniu i tym samym w krwi pojawia się coraz większe stężenie glukozy. To doprowadza do wielu chorób metabolicznych oraz uszkodzeń narządów i naczyń krwionośnych.
W takiej sytuacji osoba nie powinna spożywać pokarmów z dużą zawartością cukrów. Ten rodzaj cukrzycy występuję znacznie częściej niż cukrzyca typu 1, ale poprzez stosowanie właściwej profilaktyki można jej zapobiegać.

Przyczyny powstawania cukrzycy.

Pamiętajmy, że nieprawidłowo funkcjonująca trzustka, podwyższony cukier, podwyższony cholesterol czy trójglicerydy, nieprawidłowe próby wątrobowe czy nieprawidłowy poziom enzymów trzustkowych to są tylko objawy tego, co dzieje się w poszczególnych narządach. Zawsze powinniśmy zadać pytanie: Dlaczego moja trzustka nie funkcjonuje prawidłowo? Dlaczego powstały zmiany w wątrobie czy jelitach? Przecież procesy chorobowe rozwijają się w narządach kilka a czasem kilkanaście lat. Dyplomowani naturopaci z Centrum Terapii Naturalnych Lalimed  w codziennej pracy terapeutycznej nagminnie spotykają się z osobami chorymi na cukrzycę, którzy są zarażeni różnego rodzaju pasożytami, grzybami, bakteriami czy wirusami atakującymi trzustkę i prowadzą do jej uszkodzenia. To właśnie one są najczęstszą przyczyną powstawania cukrzycy. Jednym z najczęściej występujących pasożytów trzustkowych są pierwotniaki Lamblia Gardia, które mogą doprowadzić do zapalenia trzustki, jej zniszczenia a w konsekwencji  do cukrzycy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że Lamblia  jest jednym z najczęstszych pierwotniaków występujących u ludzi. Może być nią zarażonych do 50% społeczeństwa europejskiego. Część osób zarażonych ma różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale wielu z nich jest tylko nosicielami bezobjawowymi. Ta sytuacja doprowadza do wieloletnich inwazji pasożytniczych i niszczenia poszczególnych narządów jak trzustka, przerzyk żółciowy, wątroba czy jelita. Wówczas powstają takie choroby jak  cukrzyca jako efekt inwazji pasożytniczej. Innymi pasożytami wywołującymi stany zapalne trzustki są przywry, którymi możemy zarazić się jedząc wędzone lub surowe ryby i owoce morza. Wśród nich wyróżnia się przywra trzustkowa (Eurytrema pancreatum), która pasożytuje bezpośrednio w trzustce i doprowadza do niszczenia wysp trzustkowych produkujących insulinę. Bardzo często w stanach cukrzycowych lub podcukrzycowych pasożytom towarzyszą grzyby z rodzaju Candida albicans, które zwiększają nasze łaknienie na słodycze, ponieważ same rozwijają się najszybciej na podłożu cukrowym. Dlatego każda osoba z chorobą cukrzycy powinna stosować nie tylko leczenie objawowe, ale przede wszystkim leczenie przyczynowe, które usuwa przyczynę choroby a nie tylko objawy. Takie leczenie cukrzycy jest niezwykle skuteczne i trwałe.

Ćwiczenia fizyczne a cukrzyca

Nieodłączną częścią leczenia cukrzycy jest wysiłek fizyczny. Jest to również dobry sposób, który zapobiega powstawaniu choroby. Jak tłumaczy ekspert z Centrum Terapii Naturalnych Lalimed :
Ruch działa podobnie jak insulina. Dzięki wysiłkowi fizycznemu komórki zwiększają zużycie cukru, co powoduje spadek poziomu cukru we krwi.
Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka. W sposób naturalny pomaga pozbyć się nadwagi i zmniejszyć otyłość, które są przyczynami cukrzycy typu 2. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie – co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-60 minut. W przypadku powstania choroby, treningi powinny być omawiane z lekarzem. Cukrzykom i osobom zagrożonym poleca się sporty równomiernie obciążające organizm. Są to:
  • pływanie
  • koszykówka
  • siatkówka
  • jazda na nartach
  • gimnastyka
  • joga
  • aerobik
  • nordic walking
  • marszobieg

Podstawą zdrowego trybu życia jest dieta

Nadwaga i otyłość znaczne zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Utrzymanie odpowiedniej wagi poprzez regularne ćwiczenia musi iść w parze z odpowiednią dietą. Posiłki powinny być w małych ilościach między regularnymi odstępami czasowymi. Zbyt duże przerwy powodują, że człowiek je więcej i szybciej, co sprawia, że nadmiar składników odkłada się w tkankę tłuszczową. W jadłospisie musi być dużo warzyw oraz produkty bogate w błonnik. Warto także zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i mięsa. Przede wszystkim należy wystrzegać się słodyczy, smażonych i tłustych potraw oraz nadmiaru soli. Są to wskazówki do prawidłowego żywienia. Właściwa dieta powinna być oparta na pełnowartościowych produktach spożywczych z jak najmniejszą zawartością składników chemicznych jak: konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki czy słodziki będące kilkaset razy słodsze od cukru, które powodują w jelitach stany zapalne co znacząco wpływa na wzrost poziomu cukru. W diecie powinny znaleźć się warzywa z niskim indeksem glikemicznym i dużą zawartością błonnika. Powinniśmy wyeliminować z naszej diety produkty zamknięte w kartonikach, kubeczkach i butelkach plastikowych a także jedzenie podgrzewane w mikrofalówkach. W naszej diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce, które nie podnoszą poziomu cukru jak: awokado, wiśnie, grejpfrut, maliny, jagody, jeżyny, botwina, brokuły,kalafior, cebula, świeże grzyby, kapusta kiszona, kabaczek, ogórki kiszone i świeże, pomidory, papryka zielona, sałata, seler, szpinak, szczypior, szparagi, szczaw, płatki owsiane.

A co z używkami?

Palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowy, jak i chory organizm. Używki prowadzą do upośledzenia wielu narządów, m.in. mózgu, serca, wątroby, nerek czy trzustki. Alkohol jest także bardzo kaloryczny a w nadmiernych ilościach powoduje trwałe uszkodzenia trzustki i wątroby.

Zioła i suplementy w leczeniu cukrzycy.

  1. W badaniach naukowych naukowcy zauważyli, że witamina D3 jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm cukrów i tłuszczów. Od niej zależy produkcja i przyswajanie insuliny w komórkach. Niedobór wit. D3 powoduje, że komórki ciała stają się niewrażliwe na insulinę. Pamiętajmy, że z wiekiem maleje zdolność do syntetyzowania tej witaminy w naszym ciele, dlatego osoby starsze zwykle mają duże niedobory wit.D3.(wit.D3 powinniśmy suplementować w połączeniu z wit.K2).
  2. babka płesznik
  3. czarna jagoda
  4. liście borówki
  5. fasola
  6. jałowiec pospolity
  7. jemioła
  8. kapusta
  9. karczochy
  10. kozieradka
  11. orzech włoski – liście
  12. cynamon
  13. morwa biała
  14. żeń-szeń amerykański i azjatycki
  15. witaminy z grupy B, wit. A, C
  16. chrom, cynk, kwas alfa-liponowy, magnez
  17. ziele ruty
  18. kłącze perzu
  19. kwiat jasnoty białej
  20. korzeń mniszka
  21. berberys zwyczajny
  22. Niezwykle istotna jest w leczeniu cukrzycy odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Zatem bardzo ważne jest regularne stosowanie probiotyków.
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną wynikającą z niezdrowego stylu życia, jednak stosując właściwą profilaktykę jesteśmy w stanie jej zapobiec i niekiedy nawet ją cofnąć.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Dodaj komentarz

form success Dziękujemy za dodanie komentarza

Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.

form error Błąd - akcja została wstrzymana

pozostała liczba znaków: 1000

Komentarze użytkowników

Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.