Data: 4 grudnia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Co robić w przypadku uszkodzenia łąkotki

Co robić w przypadku uszkodzenia łąkotki

Jedną z najczęstszych przypadłości, z którą zgłaszają się pacjenci odczuwający dotkliwy ból w okolicy kolana jest uszkodzenie łąkotki. W przypadku tego rodzaju kontuzji najczęstszym wskazaniem specjalistów jest wykonanie artroskopii stawu kolanowego.

Wielu specjalistów, w tym wykwalifikowana kadra z Chirurgiakolana.pl, pomaga pacjentom cierpiącym na to schorzenie. Do najbardziej rozpowszechnionych metod leczenia uszkodzonej łąkotki zalicza się: szycie łąkotki, na przykład metodą All-Inside Arthrex Meniscal Cinch, dążącą do uratowania jak największej części uszkodzonej łąkotki,

Do najczęstszych objawów uszkodzenia łąkotki zalicza się ból zlokalizowany po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu na wysokości szczeliny stawowej. Wśród innych objawów, pacjenci najczęściej wymieniają: mechaniczne blokowania, wrażenie przeskakiwania w stawie i przemijające wysięki w stawie kolanowym. Wykonane przez lekarza ortopedę wstępne badanie, zazwyczaj wykazuje również tkliwość w miejscu uszkodzenia. Dla potwierdzenia diagnozy przeprowadza się najczęściej tak zwane testy łąkotkowe, które pozwalają na szczegółowe rozpoznanie rozmiaru tego typu uszkodzenia.

Uszkodzenie łąkotki może występować w dwóch strefach, Jeśli chodzi o strefy, to wyróżniamy strefę ukrwioną, zwanej inaczej przytorebkową, lub tzw. strefą czerwoną oraz strefę nieukrwioną, czyli tzw. strefę białą. Co do rozmiaru i kształtu uszkodzenia, możemy wyróżnić uszkodzenia pionowe, radialne oraz horyzontalne. Te ostatnie występują najczęściej u osób starszych. Uszkodzenia pionowe występują razem z uszkodzeniami więzadła krzyżowego przedniego i są stosunkowo łatwe do naprawy. Ich leczenie polega na zszyciu kontuzjowanej łąkotki. Niektóre typy uszkodzeń są opisywane przez specjalistów dość osobliwymi sformułowaniami, takimi jak chociażby „rączka od wiadra”, „dziób papugi”, „rybia paszcza” , czy „płat”.

Wszystkie opisane powyżej rodzaje kontuzji powodują mechaniczne ograniczenia w zakresie ruchu stawu kolanowego. Dodatkowo, u pacjentów często pojawia się tzw. torbiel łąkotki, która charakteryzuje się miejscowym gromadzeniem się płynu stawowego wewnątrz lub w okolicy przylegającej do łąkotki stawowej. Wszystkie przedstawione objawy są wskazaniem do przeprowadzenia natychmiastowego leczenia operacyjnego.

Do największej grupy osób narażonych na występowanie kontuzji kolana, w tym uszkodzenia łąkotki, zalicza się głównie zawodowych sportowców, ale również wszystkie osoby, które czynnie uprawiają sport w sposób amatorski, bez wykonywania uprzedniego treningu i które nieumiejętnie stabilizują stawy kolanowe. Ponadto, na tego typu uszkodzenia narażone są również osoby wykonujące prace fizyczne obciążające bezpośrednio stawy kolanowe, na przykład glazurnicy, czy parkieciarze. Należy pamiętać, że kontuzja łąkotki może być sygnałem organizmu o występowaniu innego, poważniejszego uszkodzenia struktur kostno-stawowych kolana.

Zespół wykwalifikowanych specjalistów z Chirurgiakolana.pl ma duże doświadczenie w diagnozowaniu oraz skutecznym leczeniu uszkodzonej łąkotki. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach medycyny w tym zakresie, zachęcamy do konsultacji z zespołem specjalistów. Chętnie odpowiedzą oni na wszelkie nasuwające się pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości.

Materiał Partnera