Data: 4 października 2019 Kategoria: Porady medyczne

Co musisz wiedzieć o implantach?

Implantologia to współcześnie jedna z najlepszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. To najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, które jest jednocześnie trwałe i nie wiąże się z dyskomfortem, jaki dostarcza używanie protez ruchomych.

Implanty zębowe to zwykle wykonana z tytanu śruba, która po włożeniu w szczękę zajmuje miejsce naturalnego korzenia. Na powierzchni zakładana jest korona (do wyboru jest co najmniej kilka materiałów), której barwa powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego odcienia uzębienia. Co najważniejsze, zaimplantowany ząb nie tylko nie różni się wizualnie, ale również nie sprawia wrażenia obcego ciała w jamie ustnej. Jedynym mankamentem zabiegu wydaje się cena, która jest wyższa niż ta proponowana za protezy zębowe.

Proces przygotowania do zabiegu

Pierwszym etapem jest wywiad lekarski, który ma na celu ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, przebyte dotychczas choroby oraz aktualne, alergie czy przyjmowane leki. Należy również wykluczyć ciążę pacjentki, a także cukrzycę, nowotwór, osteoporozę, parodontozę, a również palenie tytoniu. Dobre rokowania pozwalają skrócić procedurę do jednej wizyty, w której tego samego dnia następuje wszczepienie implantu oraz korony. W przeciwnym razie zabieg podzielony jest na dwie części.

Drugim krokiem jest wykonanie badań jamy ustnej, by ocenić stan uzębienia (brak próchnicy, kamienia nazębnego). Pomocne okazują się w tym nie tylko obserwacja, ale również badania radiologiczne.

Po takim rozpoznaniu można przejść do zaproponowania metody leczenia oraz ustalenia jego planu. Zazwyczaj postępowanie przebiega następująco: zabieg chirurgiczny i protetyczny. W pierwszym etapie implant wraz z łącznikiem zostają wprowadzone do szczęki. Wszystko odbywa się podczas znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie jedną godzinę. Po tym następuje zrastanie tkanki kości z wszczepionym tytanem (osteointegracja), co może zająć od 3 do 6 miesięcy. Z kolei etap protetyczny to opracowanie dopasowanej korony, co zajmuje około jednego do trzech tygodni. Czasami oba elementy można jednak przeprowadzić podczas jednej wizyty. Wszystko zależy od tego, jakie ustalenia ma klinika stomatologiczna z konkretnym pacjentem.

Cena implantów zębowych

Wartość zabiegu jest bardzo różna i wpływa na nią wiele czynników. Ceny wahają się od 1 800 do 4 000 złotych za jedną, tytanową śrubę. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z opłacaniem łącznika protetycznego oraz śruby gojącej, a także korony (od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych).

Materiał Partnera