Data: 17 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Co lepiej wybrać – sanatorium ZUS czy NFZ?

Pobyt w uzdrowisku to niezapomniany czas wypełniony zabiegami przeplatanymi ze spacerami w otoczeniu przepięknej natury. To czas, kiedy można się zrelaksować i powierzyć swoje zmarniałe zdrowie w ręce specjalistów – lekarzy i fizjoterapeutów. I to bez konieczności martwienia się o sprawy przyziemne, tj. zakupy, obiad czy pranie. To wybawienie od bolesnych dolegliwości. Jakie skierowanie wybrać – ZUS czy NFZ?

Skierowanie NFZ – jak i od kogo je uzyskać?

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz prowadzący. Ważne, żeby przyjmował w ramach funduszu zdrowia. Lekarz już w dokumentacji kierującej określa Twój stan oraz wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów. Wypełnione skierowanie możesz dostarczyć do NFZ osobiście lub lekarz może przekazać je pocztą. Jeśli właściwy oddział NFZ nie stwierdzi braków w dokumencie, przekaże go odpowiedniemu specjaliście, który oceni zasadność skierowania. Pocztą otrzymasz informację o akceptacji lub odmowie. Jeśli dostałeś odpowiedź pozytywną to jeszcze nie koniec drogi, teraz musisz oczekiwać na powiadomienie o wolnym miejscu w uzdrowisku, a na to możesz czekać nawet dwa lata, jeśli nie dłużej.  

Skierowanie ZUS – jak i od kogo je uzyskać?

 Skierowanie ZUS może otrzymać tylko osoba, która z powodów zdrowotnych jest czasowo niezdolna do pracy. Oznacza to, że powinna pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, ewentualnie okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy – informuje ekspert z Uzdrowiska Świeradów.

Dla ZUS-u przesłanką, która decyduje o kierowaniu na rehabilitację, jest zapobieganie utraty zdolności do pracy, jeśli są znaczne szanse na odzyskanie pełnej sprawności w wyniku rehabilitacji. Czyli jeśli da się Ciebie przywrócić do zawodu, otrzymasz zielone światło. Wniosek o przyznanie prawa do rehabilitacji wypełnia lekarz prowadzący leczenie. Może je wypełnić w trakcie wypisywania zwolnienia i przesłać drogą elektroniczną do ZUS-u. Zostaniesz najpewniej wezwany do orzecznika ZUS, który oceni zasadność skierowania. Po pozytywnej decyzji będziesz czekał maksymalnie 8 tygodni na trwającą max. 24 dni rehabilitację.

Leczenie w uzdrowisku ze skierowaniem ZUS czy NFZ – co lepsze?

Wiele osób otrzymujących skierowanie do sanatorium jest już na emeryturze, co uniemożliwia uzyskanie skierowania ZUS. Bez wątpienia, jeśli dolegliwości mają być skutecznie wyleczone, znaczenie ma czas oczekiwania na przydział miejsca w uzdrowisku. ZUS zapewnia o wiele lepsze warunki, ponieważ czas oczekiwania to zaledwie 8 tygodniu, które są jak niebo a ziemia w porównaniu do przeciętnego czasu 2 lat w NFZ. Narodowy Fundusz nie refunduje całego pobytu, sam opłacasz nocleg i wyżywienie. ZUS natomiast pokrywa całe koszty pobytu. Skierowanie ZUS, jeśli tylko spełniasz do tego przesłanki, wydaje się zdecydowanie korzystniejsze. Jeśli ich nie spełniasz, a chcesz podreperować zdrowie, lepszym rozwiązaniem od NFZ wydaje się pobyt prywatny.

Materiał Partnera