Data: 28 czerwca 2017 Kategoria: Porady medyczne

Ciśnieniomierze. Podstawowy podział i charakterystyka

Ciśnieniomierz to przyrząd służący do pomiaru ciśnienia krwi. Stanowi stały element wyposażenia gabinetów lekarskich, a także domowych apteczek. W sprzedaży znajdziemy rozmaite typy ciśnieniomierzy. Te najpopularniejsze wymieniamy poniżej.

Ciśnieniomierze mechaniczne i cyfrowe

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ciśnieniomierzy – mechaniczny oraz cyfrowy (elektroniczny). Ciśnieniomierze mechaniczne wymagają ręcznego napompowania mankietu i odsłuchania tonów nad tętnicą ramieniową, poniżej założonego mankietu. Przez wzgląd na nieco bardziej skomplikowaną obsługę (odsłuchania najlepiej dokonać przy pomocy słuchawek lekarskich), widujemy je głównie w placówkach służby zdrowia. Ciśnieniomierze cyfrowe są prostsze w obsłudze – nie potrzebują słuchawek lekarskich, a wartość ciśnienia pojawia się w czytelny sposób na specjalnym wyświetlaczu. To urządzenia wygodne w użytkowaniu, choć często mniej dokładne w prezentowanych pomiarach.

Ciśnieniomierz a sposób umiejscowienia mankietu

Ciśnieniomierze możemy podzielić ze względu na sposób usadowienia mankietu. Do najszerzej rozpowszechnionych należą ciśnieniomierze naramienne, gdzie mankiet jest zakładany 2-3 centymetry nad zgięciem łokciowym. Rekomenduje się je osobom w każdym wieku, zwłaszcza starszym. Alternatywę stanowią ciśnieniomierze nadgarstkowe. Pomiar przy pomocy takiego ciśnieniomierza bywa niedokładny, z uwagi na możliwość wywołania zaburzeń w krążeniu kończyn. Nie jest zalecany osobom w podeszłym wieku, choć przez wielu bywa uznawany za wygodniejszy w użyciu.

Ciśnieniomierz a czynności pomiarowe

Sposób działania ciśnieniomierza jest uzależniony od czynności, jakie musi wykonać osoba dokonująca pomiaru. Przy ciśnieniomierzach półautomatycznych, poza odpowiednim nałożeniem mankietu i ułożeniem ręki trzeba napompować mankiet. Inaczej sprawa ma się z ciśnieniomierzami automatycznymi. W ich przypadku, wystarczy nacisnąć guzik na aparacie. Mankiet pompuje się samoistnie aż do wymaganego stopnia zacisku. Z tego względu, ciśnieniomierze automatyczne są uznawane za lepsze do wykonywania samodzielnych pomiarów.

Dobry ciśnieniomierz to inwestycja na lata

Ciśnieniomierz dobrej jakości może służyć bez problemów przez długie lata. Prawda ta dotyczy przyrządów używanych w domach, ale też w szpitalach czy przychodniach. Na szczęście coraz więcej placówek medycznych jest wyposażanych w nowoczesne ciśnieniomierze z manometrami i wyświetlaczami. Ciekawym zestawem produktów do pomiaru ciśnienia dysponuje firma PLUS ULTRA – dostawa profesjonalnego sprzętu medycznego. Oferowane przez PLUS ULTRA ciśnieniomierze marki HEINE to urządzenia najwyższej klasy, spełniające wszelkie międzynarodowe standardy. Na szczególną uwagę zasługuje seria ciśnieniomierzy mechanicznych Gamma, wyposażona w innowacyjny system „pojedynczego węża”, zapewniający pełną wiarygodność pomiaru. Brzmi interesująco? Więcej szczegółów można znaleźć na stronie PLUS ULTRA.

Materiał Partnera