Data: 24 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Choroba DeQuervaina – przyczyny, objawy i metody leczenia

Każda czynność wielokrotnie powtarzana może stać się powodem nadwyrężenia i urazu. Szczególnie narażone są dłonie i nadgarstki, bo większość z nas, niezależnie od tego, czy ma zajęcie siedzące czy typowo fizyczne, pracuje rękami. Jednym z częstych schorzeń w obrębie nadgarstka jest choroba DeQuervaina. Jakie są jej przyczyny i objawy? Czy są skuteczne metody leczenia?

Co powoduje chorobę DeQuervaina?

Choroba DeQuervaina jest typowa dla osób, które często wykonują ruch dłonią połączony z mocnym chwytem. Do narażonych na to schorzenie zaliczają się osoby grające na instrumentach, malarze, ale też sportowcy, a w dobie smartfonów coraz szersza grupa, która nie potrafi się z nimi rozstać.

Ruch ściskania dłoni z jej jednoczesnym odciąganiem powtarzany wielokrotnie prowadzi najpierw do niezauważalnych dla pacjenta mikrourazów, a z czasem do silnego stanu zapalnego, który wiąże się z opuchlizną pochewki ścięgien i bólem. Jest on odczuwalny w nadgarstku i wzmaga się przy wykonywaniu ruchu – mówi specjalista z Kliniki Chęciński.

Choroba DeQuervaina często rozwija się jako następstwo urazów mechanicznych. Niekiedy współwystępuje też z innymi chorobami narządu ruchu, np. z łokciem tenisisty.

Objawy i rozpoznanie choroby DeQuervaina

Poza wspomnianą bolesnością nadgarstka do objawów choroby DeQuervaina zaliczają się: obrzęk obolałej okolicy oraz odczuwane w niej ciepło. Symptomy te wynikają z toczącego się w tym miejscu stanu zapalnego. Co więcej, pojawia się nadwrażliwość na dotyk, która stanowi ważne kryterium diagnostyczne.

Nadgarstek jest skomplikowanym stawem i wiele jego schorzeń może dawać podobne objawy. Aby potwierdzić chorobę DeQuervaina, wystarczy odpowiednio ułożyć rękę i sprawdzić, w jakiej pozycji pojawia się ból. W wykrywaniu tego schorzenia stosuje się dwa testy: Muckarda i Filkenstaina.

Leczenie choroby DeQuervaina

Wcześnie wykrytą chorobę DeQuervaina można leczyć środkami przeciwzapalnymi, fizjoterapią oraz unieruchomieniem ręki. Niestety, wiele osób ignoruje wczesne pierwsze, co prowadzi do ich zaostrzenia i takiego posunięcia choroby, w którym leczenie zachowawcze jest niewystarczające.

Wtedy z pomocą pacjentowi przychodzi chirurgia dłoni. Zabieg chirurgiczny przynosi szybką ulgę w bólu, usuwa stan zapalny i przywraca dłoni pełną sprawność.

Szybkie znalezienie pomocy w chorobie DeQuervaina jest bardzo ważne, bo nieleczona prowadzi do zwłóknienia tkanek i rozwoju innych chorób, np. palców trzaskających, oraz znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Materiał Partnera