Artykuł sponsorowany

Chora tarczyca to osłabienie całego organizmu

Chora tarczyca to osłabienie całego organizmu

Kiedy w organizmie z tygodnia na tydzień pojawia się coraz więcej niepokojących zaburzeń związanych z  pracą serca, nerek,  jajników, układu nerwowego i przemianą materii ,  wówczas powinien to być sygnał dla nas do zbadania tarczycy.

Choroby tarczycy mogą dawać bardzo wiele nieprzyjemnych objawów. Chroniczne zmęczenie organizmu, ogólne osłabienie, wzrost lub spadek masy ciała, stale towarzyszące nam uczucie zimna, nadpobudliwość, bezseność, kołatanie serca, nadpotliwość – to nie jedyne skutki nadmiaru lub niedoboru hormonów tarczycy. Może ich być  znacznie więcej. Jakie zaobserwowane przez nas objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Jakie funkcje pełni tarczyca?

Tarczyca jest umieszczonym w okolicach szyi i gardła niewielkim gruczołem, który swym kształtem przypomina motyla. Jej najważniejszym zadaniem jest wytwarzanie hormonów tarczycowych: T4-tyroksyny, T3- trójjodotyroniny. Hormony te w swej budowie zawierają jod,  sterują pracą układu pokarmowego, regulując w ten sposób tempo przemiany materii. Mają ogromny wpływ na produkcję energii w komórkach, syntezę aminokwasów, przyswajanie witamin i składników odżywczych a także na produkcję innych hromonów np.hormonów układu płciowego.

Oznacza to, że ten niewielki, bo ważący jedynie od 15 do 30 gramów gruczoł, odpowiada za naszą wagę, ilość energii, ruchliwość oraz za równowagę zawartości niektórych pierwiastków  we krwi, przede wszystkim fosforu i wapnia. Tarczyca ma także wpływ na właściwe funkcjonowanie krążenia krwi i pracy serca.

Zaburzenia tarczycy w wydzielaniu  hormonów, ich  niedobór lub nadmiar mogą mieć negatywne skutki dla działania całego organizmu. Ta rola powoduje, że gruczoł ten stale musi współpracować także z innymi wytwarzającymi hormony organami, m.in. z przysadką oraz znajdującym się w mózgu podwzgórzem. Wszystkie te organy są od siebie uzależnione i bez pomocy drugiej strony nie mogą należycie spełniać swoich funkcji. Dlatego też rola tarczycy jest tak ważna.

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy określa się jako nadczynność i niedoczynność tarczycy lub jako stan zapalny tarczycy.

Objawy niedoboru hormonów tarczycy - niedoczynność tarczycy

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dyplomowany naturopata Elżbieta Antczak z Centrum Terapii Naturalnych LALIMED, które zajmuje się m.in.  wykonywanie testów pozwalających zdiagnozować przyczyny powstawania wielu nękających nas dolegliwości:

Do najważniejszych objawów, które mogą wskazywać niedobory hormonów wytwarzanych przez tarczycę należą przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu i chroniczne zmęczenie. Takie osoby mają również problemy z ciągłym odczuwaniem zimna szczególnie w dłoniach i stopach, bezsennością, ich skóra staje się sucha , blada i zimna, ich włosy są łamliwe i nadmiernie wypadające. W początkowych stadiach choroby może pojawić się świąd lub obrzęk  podskórny, związany z nagromadzeniem się tkanki łącznej wiotkiej- tzw.obrzęk śluzowaty, najczęściej można zaobserwować go na dłoniach, powiekach i twarzy – pogrubienie rysów twarzy. Obrzęki najczęściej pojawiają się także wskutek nagromadzenia wody w tkankach z powodu osłabionej pracy nerek. procesu przemiany materii i gospodarki hormonalnej.

Pomimo braku różnicy w odczuwaniu apetytu, osoby z niedoborem hormonów tarczycy uskarżają się również na częste zaparcia i przyrost wagi. Osoby te mają także obniżone ciśnienie krwi i nie są w stanie wykonywać aktywności fizycznej. Może pojawić się chrypka i zmatowienie głosu jako skutek pogrubienia strun głosowych. Taki stan wywołuje często problemy z pamięcią, obniżenie nastroju i depresję oraz ogólny spadek odporności.

Chora tarczyca może wpływać również na zaburzenia miesiączkowania,problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem

Wpływ nadmiaru hormonów tarczycy - nadczynność tarczycy

Innym zaburzeniem tarczycy jest nadprodukcja hormonów. Najczęstszymi objawami nadmiaru hormonów jest przyspieszenie metabolizmu, które skutkuje zwiększeniem częstości wypróżnień i ciągłą utratą wagi, osłabienie oraz ciągłe uczucie gorąca, nadpotliwość, nadmierne pobudzenie i nerwowość. Takie osoby są również niezwykle drażliwe, mają problemy z koncentracją oraz problemy ze snem. Ich skóra jest przepocona, natomiast włosy robią się cienkie i bardziej łamliwe. Czasem na podudziach i stopach pojawiają się czerwone, mocno swędzące plamy lub obrzęki, paznokcie stają się łamliwe, mają nierówną powierzchnię i zmieniony kolor. Często mamy do czynienia z kołataniem serca, ponieważ następuje przyśpieszenie czynności serca. Na skórze możemy obserwować wzmożony dermografizm tzn. występowanie zaczerwienienia skóry w miejscu uprzedniego jej potarcia oraz zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. Przy wysiłku fizycznym u osób pojawiają się duszności i brak tchu.W przypadku nadczynności tarczycy możemy mieć wilczy głód a co za tym idzie zwiększony apetyt połączony z równoczesnym spadkiem wagi.W przypadku powiększenia tarczycy możemy mieć trudności z przełykaniem oraz osteoporozą. Charakterystycznym objawem przewlekłej nadczynności tarczycy jest tzw. wytrzeszcz oczu, fachowo określany orbitopatią tarczycową, towarzyszącą często chorobie Gravesa-Basedowa. Pojawiają się nieregularne i skąpe miesiączki co może doprowadzić do bezpłodności. Innymi objawami mogą być bóle głowy, bezsenność , drżenie rąk, łzawienie, światłowstręt a czasem zamazane podwójne widzenie.

Jak zbadać tarczycę?

  • badanie poziomu TSH (tyreoglobulina- hormon przysadki mózgowej sterujący pracą tarczycy)
  • badanie poziomu FT3 (trójjodotyronina)
  • badanie poziomu FT4 (tyroksyna)
  • badanie na przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej ( anty-TPO)
  • badanie na przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)
  • poziom witaminy B12( niedobór tej witaminy może przypominać objawy niedoczynności         tarczycy)
  • poziom witaminy D3 (większośćosób ma niedobór tej witaminy, ze względu na niedostatek     słońca oraz uszkodzenia wątroby)
  •  test białka c-reaktywnego  (CRP- badanie wykazuje stany zapalne w organizmie)
  • test hemoglobiny A1c ( test wykazujący poziom cukru we krwi)
  • badanie poziomu selenu (niedobór selenu powoduje uszkodzenie tkanki tarczycy i złą przyswajalność jodu  przez tarczycę)
  • badanie poziomu żelaza (tarczycowa peroksydaza jodująca zawiera cząsteczki żelaza, jest niezbędna do aktywacji tyreoglobuliby w tyroksynę i trójjodotyroninę)
  • badanie poziomu cynku (wpływa na metabolizm hormonów tarczycowych)
  • badanie pozionu jodu (70-80% jodu z całego organizmu znajduje się w tarczycy)
  • badanie poziomu welonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3  (odpowiadają za wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach)
  • test na nietolerancję glutenu ( najnowsze badania donoszą,że  gluten może być przyczyną wielu chorób autoimmunologicznych, ponieważ po spożyciu glutenu wytwarzane są przeciwciała, które mogą atakować tkankę tarczycową).

Jak zauważa dyplomowany naturopata Piotr Łakomy z Centrum Terapii Naturalnych LALIMED: Powyższe testy mogą nam pomóc zdiagnozować problemy w pracy  tarczycy. Jednakże większość lekarzy i pacjentów opiera się tylko na badaniu poziomu FT3, FT4 i TSH. Jeśli wyniki tych testów wychodzą w normie często nie podejmuje się dalszych prób badania tarczycy.

Jednak doświadczenie pokazuje, że taczyca może produkować hormony w normie ale sama może być w stanie zapalnym, wtedy jedynie dodatkowe badania na przeciwciała tarczycowe (anty-TPO i anty-TG) wykażą stan zapalny tarczycy, który często przeradza się w trudną do zdiagnozowania chorobę HASHIMOTO.

Jednocześnie niedobór w/w pierwiastków makro- i mikroelementów może spowodować zaburzenia pracy tarczycy, chociażby sam jod jest niezbędnym pierwiaskiem wykorzystywanym do produkcji hormonów FT3 i FT4.

Przyczyny chorób tarczycy

Wszystkie  podane wtym arykule badania jednak wciąż wskazują na objawy jakie daje zaburzona praca tarczycy jednak zawsze warto poszukać przyczyny takich zmian i złej pracy tarczycy. Naturopaci z CENTRUM LALIMED podkreślają, że wielokrotnie główną przyczyną zaburzeń tarczycowych są bytujące w ciele kolonie wirusów, bakterii, grzybów lub pasożyty. Dlatego w prawidłowym leczeniu tarczycy musimy zbadaćsię na obecność pasożytów takich jak :

tasiemce, glisty czy przywry, które wielokrotnie wywołują stany zapalne tarczycy. Praktyka pokazuje, że także przebyta borelioza (choroba odkleszczowa) może spowodować w konsekwencji choroby tarczycy a także obecność takich wirusów jak Epstein Barr wirus czy HPV- wirus brodawczaka (Papiloma wirus), wirus świnki czy wirus Echo może być powodem zapalenia tarczycy i powstawania guzków czy woli tarczycowych. Pamiętajmy, że tylko usunięcie przyczyny wywołującej chorobę może trwale i skutecznie wyleczyć dany narząd, gdyż w innym przypadku będzie to tylko chwilowe zaleczenie. Jeśli nie usuniemy przyczyny choroby to musimy liczyć się z tym, że choroba zawsze może wrócić.

Jak więc widać, problemy z nadmiarem lub niedoborem hormonów tarczycy mogą skutkować wieloma bardzo różnorodnymi objawami. Aby skutecznie zdiagnozować przyczyny ich powstawania należy wykonać niezbędne testy. Bardzo pomocne w diagnozowaniu chorób tarczycy okazują się testy biorezonansowe np.VEGA TEST, za pomocą których można szybko i skutecznie określić przyczyny zaburzeń tarczycy. Takie testy możemy wykonać np.w Centrum Terapii Naturalnych LALIMED w Turce koło Lublina, gdzie w kierunku tarczycy można wykonać VEGA-TEST oraz kwantową analizę składu ciała w celu określenia niedoborów makro- i mikroelementów a także witamin niezbędnych do prawidłowej pracy tarczycy.

Niezwykle istotna w leczeniu chorób tarczycy jest dieta. Przede wszystkim należy wyeliminować gluten.Następnym krokiem jest suplementacja w kierunku niezbędnych minerałów i witamin . Osoby chore na niedoczynność tarczycy powinny wyeliminować z diety wysoko przetworzone produkty z dużą zawartością cukru ( słodycze i produkty zawierające cukier i słodziki. Osoby takie powinny unikać fast-foodów i napoi gazowanych i dodatków żywnościowych jak konserwanty, barwniki i polepszacze smaku i zapachu. Niektóre produkty spożywcze mogą osłabiać przyswajanie jodu. Należy do nich soja, warzywa kapustne, rzepa i brukiew,brukselka, kalafior czy brokuł. Niewskazane są też między innymi orzeszki ziemne, gruszki, truskawki, ziemniaki, kukurydza. W zastępstwie należy oprzeć swą dietę na warzywach i owocach w celu odkwaszenia organizmu, pamiętajmy, że stany zapalne rozwijają się znacznie szybciej w zakwaszonym środowisku.

Zaburzenia pracy tarczycy są niezwykle trudne zarówno do zdiagnozowania jak i do dalszego leczenia.  Dlatego osoby z takimi dolegliwościami powinny poważnie i systematycznie dbać o ten niezwykle ważny gruczoł, który wpływa na pracę wielu innych narządów w ciele.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Dodaj komentarz

form success Dziękujemy za dodanie komentarza

Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.

form error Błąd - akcja została wstrzymana

pozostała liczba znaków: 1000

Komentarze użytkowników

Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.