Data: 16 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne

Charakterystyka i zalety leczniczych wód termalnych

Lecznicze wody termalne  – charakterystyka wód

Woda, którą stosuje uzdrowisko w Cieplicach jest słabo zmineralizowana, fluorkowo-krzemowa z .temperaturą dochodzącą do  90 stopni Celsjusza, dlatego są najgorętszymi wodami termalnymi w Polsce. W Uzdrowiskowym SPA Marysieńka lecznicza woda termalna nie jest podgrzewana, lecz schładzana, aby kuracjusze mogli bez skutków ubocznych korzystać z dobroczynnych właściwości wód. Substancje mineralne, organiczne i gazy tej fluorkowo-krzemowej wody są najlepiej wchłaniane przez skórę. Wchłonięte w ten sposób składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka i stopniowo dyfundują do krwi.

Mineralizacja wody nie przekracza 1000 mg/dm3. Zawartość fluoru wacha się między 3 a 13 mg/dm3, zawartość krzemionki to z kolei 126 mg/dm3 (w postaci kwasu metakrzemowego).

Pod względem pochodzenia w Cieplicach mamy do czynienia z wodami infiltracyjnymi w wieku od 16 000 do 22 000 lat. Złoże wód znajduje się w obrębie granitowego masywu karkonoskiego. Jest to szczególna pod względem hydrogeologicznym struktura, bardzo skomplikowana przestrzennie, tworząca sieć. Woda wydobywa się ku powierzchni pod wpływem ciśnienia skał, zaś ogrzewa ją ciepło z wnętrza ziemi.

Dobroczynne działanie cieplickich wód termalnych

Woda termalna ma właściwości lecznicze, które wspierają terapię rozmaitych schorzeń. Z tego względu w Cieplicach powstało uzdrowisko www.uzdrowisko-cieplice.pl. Jakie właściwości ma woda w nim stosowana?

Badania wskazują, że woda termalna z Cieplic ma właściwości silnie rozgrzewające, działanie  moczopędne, zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego a zarazem zapobiegają tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. W schorzeniach przyzębia Uzdrowisko Cieplice wykonuje hydroterapię jamy ustnej, polegającą na masażu dziąseł wodą fluorkowo – krzemową pod zmniejszonym ciśnieniem. Nasze wody mają najwyższe wartości krzemionki w Polsce. A jak wiadomo biologiczna rola krzemu polega na jego udziale w procesie mineralizacji kości, utwardzeniu tkanki łącznej, budowy struktury skóry i włosów

 Woda z naturalnym fluorem i krzemem ma działanie antybakteryjne.

Podejrzewa się także – trwają badania, choć nie jest to w pełni potwierdzone – że wody termalne z Cieplic mogą obniżać poziom cholesterolu  całkowitego w surowicy krwi.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że przebywanie w ciepłej wodzie rozluźnia mięśnie, dostarcza skórze tlenu i odżywia ją, tonizuje i pozwala się zrelaksować – stres także jest przyczyną schorzeń i nie można go lekceważyć. Kojące kąpiele w wodach termalnych są nie tylko zdrowe, ale też przyjemne – zarówno dla ciała, jak i ducha.

Materiał Partnera