Data: 6 maja 2020 Kategoria: Porady medyczne
weterynarz

Cechy dobrego weterynarza

Zwierzęta są naszymi przyjaciółmi, członkami naszych rodzin. Dają nam wiele bezinteresownej miłości i radości. Chcemy o nie dbać, aby uchronić je przed chorobami, a także jak najlepiej zaopiekować się nimi, kiedy z ich zdrowiem dzieje się coś złego. Chcemy, aby nasi pupile trafiali pod opiekę profesjonalistów. Co podpowie nam, że mamy do czynienia z dobrym weterynarzem? Kilka podpowiedzi poniżej.

Pasja i miłość do zwierząt

Zawód lekarza weterynarii nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością może dawać wiele satysfakcji, jeśli osoba, która podejmuje się tego zajęcia kocha zwierzęta, a zawód to jej pasja. Dobry weterynarz ma odpowiednie podejście do zwierząt, jest ostrożny i delikatny, a jednocześnie stanowczy i konsekwentny. Jego zachowania budzą zaufanie zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów. Miłość do zwierząt to także chęć do bycia profesjonalistą w każdym calu.

Wiedza i rozwój

Wśród lekarzy weterynarii rzadko zdarzają się osoby z przypadku. Studia, które trzeba ukończyć – medycyna weterynaryjna – są wymagające i trwają 5,5 roku, a na nich nauka się nie kończy. Dobry weterynarz stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestniczy w szkoleniach, seminariach, konferencjach, aby być prawdziwym fachowcem. Jak mówi ekspert z Przychodni Weterynaryjnej “As” w Pile:

Ważne, aby weterynarz potrafił zająć się nawet nietypową dolegliwością. Weterynarze z powołaniem starają się pomóc cierpiącym zwierzętom z pełnym oddaniem, więc dbają o swój rozwój i poszerzają wiedzę. W naszej przychodni troszczymy się również o to, aby okres leczenia wiązał się zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekunów, z jak najmniejszym stresem.

Skoro mowa o stresie…

Zawód weterynarza to często bardzo trudne przypadki i bolesne decyzje. Paradoksalnie ważna jest więc odporność na cierpienie zwierząt, aby racjonalnie podejmować trudne decyzje. Trudne nie tylko dla lekarza, ale przede wszystkim dla opiekunów zwierząt, jeśli są to decyzje o uśpieniu lub pozostawieniu przy życiu ich czworonożnych przyjaciół.

Ponadto często praca weterynarza odbywa się poza klasyczną przychodnią, także w terenie, czy w schroniskach dla zwierząt. Dobry lekarz weterynarii jest przygotowany na niespodziewane sytuacje, np. kiedy cierpiące zwierzę reaguje stresem na obecność obcego człowieka i próbuje się bronić. Jak każdy lekarz, weterynarz musi być odporny na widok krwi, a często także na inne nieprzyjemne widoki i zapachy.

Kontakt ze zwierzętami, ale i z ludźmi

Bardzo ważną cechą dobrego weterynarza jest także umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Zwierzęta nie są w stanie przekazać, co im dolega, jakie są objawy. Lekarz dowiaduje się tego sam, poprzez badania i obserwacje, ale głównie na podstawie tego, co jest w stanie uzyskać z wywiadu z właścicielem zwierzęcia. Potrafi także w odpowiedni sposób dotrzeć z posiadaną wiedzą do zaniepokojonego i rozemocjonowanego człowieka. Cierpliwie odpowiada na pytania i informuje, co zrobić, aby także w warunkach domowych pomóc zwierzęciu.

Materiał Partnera