Data: 12 września 2020 Kategoria: Porady medyczne
Biopsja wątroby

Biopsja wątroby — przygotowanie, wykonanie, wskazania po zabiegu

Biopsja wątroby umożliwia histopatologiczną ocenę narządu, co często jest niezbędne dla prawidłowej diagnostyki chorób hepatologicznych. Badanie mikroskopowe materiału pobranego z wątroby pozwala na ustalenie rozpoznania w sytuacji, gdy wyniki badań biochemicznych są niejednoznaczne, u pacjentów otyłych, zakażonych HCV i cierpiących na choroby wątroby, które wymagają wieloletniego leczenia.

Do przeprowadzenia histopatologicznej oceny wątroby konieczne jest pobranie materiału do analizy mikroskopowej bezpośrednio z narządu pacjenta. Choć ryzyko powikłań jest niewielkie, niewątpliwie mamy tu do czynienia z zabiegiem inwazyjnym. Lekarz zlecający biopsję musi określić cel badania i dokładnie przeanalizować korzyści wynikające z posiadania wiedzy o patomorfologicznym obrazie wątroby oraz ryzyko związane z wykonaniem zabiegu – mówi ekspert z HISTAMED DIAGNOSTYKA CONSILIO sp. z o.o. sp. komandytowa w Gliwicach.

Jak przygotować się do biopsji wątroby?

Dokładnych wskazówek odnośnie przygotowania do zabiegu udziela pacjentowi lekarz, uwzględniając przy tym informacje z wywiadu dotyczące chorób współistniejących i przewlekłych oraz przyjmowanych leków. Specjalista decyduje m.in. o konieczności i wskazanym momencie odstawienia niektórych leków, zwłaszcza przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych. Pacjent powinien zgłosić się na zabieg na czczo. Medyczne procedury przygotowujące do biopsji wątroby obejmują badanie ultrasonograficzne narządu, oznaczenie grupy krwi, wykonanie prób wątrobowych i morfologii.

Przebieg biopsji wątroby i postępowanie po zabiegu

Samo pobranie materiału do badania histopatologicznego trwa od 1 do 3 sekund, w zależności od rodzaju użytej do zabiegu igły biopsyjnej. Jednak najpierw lekarz musi określić właściwe miejsce nakłucia skóry. W tym celu pacjent układany jest na skraju łóżka na plecach z prawym przedramieniem pod głową i nogami odchylonymi w kierunku specjalisty wykonującego biopsję. Wybór miejsca nakłucia może być wykonany metodą opukową lub pod nadzorem obrazu USG. Następnie lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie skóry, tkanki podskórnej i mięśnia. Przed wprowadzeniem igły prosi pacjenta o wydech i wstrzymanie się od oddychania przez kilka sekund. Po pobraniu materiału lekarz zakłada opatrunek w miejscu nakłucia.

Po wykonaniu biopsji wątroby pacjent powinien leżeć przez co najmniej 4-6 godzin. W tym czasie personel medyczny monitoruje jego ciśnienie i tętno. Biopsje wątroby mogą być wykonywane w trybie ambulatoryjnym – pacjent wraca do domu w dniu wykonania zabiegu. Większe bezpieczeństwo zapewnia pacjentowi wykonanie biopsji w szpitalu, w związku z czym u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem krwawienia i powikłań zaleca się takie rozwiązanie. Przez kilka tygodni po zabiegu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego i dużo odpoczywać.

Materiał Partnera