Data: 31 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Badania krwi. Podstawa profilaktyki zdrowotnej   

Należy podkreślić, że podstawowe badania krwi, czyli morfologia i biochemia krwi, zaliczane są do badań profilaktycznych, które powinny być wykonywane raz w roku. Dzięki nim można wykryć choroby, które nie dają jeszcze żadnych objawów, a także sprawdzić czy cukier i cholesterol są w normie. Dowiedz się, jakie konkretnie parametry sprawdza morfologia i biochemia krwi.

Jakie informacje można uzyskać wykonując podstawowe badania krwi?

Morfologia krwi zaliczana jest do podstawowych badań profilaktycznych, gdyż dzięki niej można uzyskać informacje o jakości i ilości krwinek czerwonych (RBC), białych (WBC) oraz płytek krwi (PLT). Badanie krwi określa także: hematokryt (HCT), stężenie hemoglobiny (HGB), MCV, MCH i MCHC. Otrzymane wyniki krwi powinny być ocenione przez specjalistę, dlatego chociaż zazwyczaj podane są obok normy, to tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, co może być przyczyną ich przekroczenia i tym samym właściwie ocenić stan organizmu oraz wykryć chorobę.

Z kolei biochemia krwi to podstawowe badanie krwi, które ocenia składniki osocza. Na ich podstawie można określić, czy poszczególne narządy w organizmie funkcjonują prawidłowo. Najczęściej wykonywany jest tzw. profil ogólny (kontrolny), w którym oprócz morfologii krwi mieści się także:

  • OB. – odczyn Biernackiego,
  • profil lipidowy – cholesterol HDL i LDL oraz trójglicerydy,
  • glukoza we krwi,
  • elektrolity w surowicy – potas, sód, chlorki.

Biochemia krwi to badanie profilaktyczne, które ocenia ogólny stan zdrowia. Jeśli specjalista ma podejrzenie, że jakiś konkretny narząd nie funkcjonuje prawidłowo, to może zlecić badania krwi ukierunkowane np. na pracę wątroby (profil wątrobowy), serca (profil sercowy), nerek (profil nerkowy), trzustki (profil trzustkowy).

Dodatkowo, laboratoria wykonują także badania krwi specyficzne, co w praktyce oznacza, że są dopasowane do konkretnej sytuacji medycznej lub stanu pacjenta. Wśród nich znajdują się profile takie jak: przedoperacyjny, kobiety ciężarnej, osób po 40 roku życia lub małego dziecka – podkreśla specjalista z gabinetu Sofimed z Krakowa.

Jak przygotować się do badania krwi?

Badania krwi należy wykonać na czczo, najlepiej rano (w ciągu dnia parametry krwi zmieniają się). Przed badaniem zaleca się wypicie szklanki wody. Dodatkowo, dzień przed badaniem warto zjeść lekką kolację, nie później niż 3 godziny przed pójściem spać. Jeśli posiłek będzie spożyty zbyt późno, może to niekorzystnie wpłynąć na wyniki krwi.

Materiał Partnera