Data: 30 maja 2017 Kategoria: Porady medyczne
autoklaw parowy

Autoklaw parowy, czyli sposób na idealnie jałowe narzędzia

W każdym miejscu, w którym wykonywane są zabiegi stwarzające ryzyko przerwania ciągłości skóry pacjenta, obowiązuje nakaz sterylizacji narzędzi używanych w pracy. Dotyczy to gabinetów medycznych, ale nie tylko, ponieważ pracownicy gabinetów kosmetycznych, dentystycznych, podologicznych czy salonów tatuażu także miewają kontakt z płynami ustrojowymi pacjenta. Dlatego warto wyposażyć gabinet czy studio w odpowiedni sterylizator medyczny, na przykład najbardziej popularny obecnie i wykazujący najwyższą skuteczność autoklaw parowy.

Sterylizacja w autoklawie parowym – bezpieczeństwo pacjentów

Podczas procesu sterylizacji otrzymywane są całkowicie jałowe narzędzia. Oznacza to, że wszystkie znajdujące się na nic wcześniej bakterie i mikroorganizmy zostały zniszczone i nie istnieje ryzyko przedostania się drobnoustrojów do organizmu pacjenta podczas zabiegu. Sterylizowane powinny być wszystkie narzędzia, które mogą mieć kontakt z krwią oraz innymi płynami ustrojowymi. W szczególności dotyczy to skalpeli, dłutek, narzędzi do manicure i pedicure – pilników, nożyczek, pęset, cążków czy frez. Najpopularniejszymi i najbardziej polecanymi ze względu na wysoką skuteczność urządzeniami do sterylizacji są autoklawy parowe.

 Jak działa autoklaw parowy?

Jak wskazuje nazwa urządzenia, w sterylizatorze medycznym tego typu czynnikiem sterylizującym narzędzia jest para wodna, a konkretnie – wilgotne ciepło o temperaturze 121 lub 134 stopni Celsjusza. Taka temperatura wystarcza do całkowitego pozbycia się bakterii i drobnoustrojów. Pytanie – w jaki sposób można osiągnąć tak wysoką temperaturę pary wodnej, skoro maksymalnie może się ona ogrzać do 100 stopni Celsjusza? Wszystko za sprawa ciśnienia. W autoklawie panuje ciśnienie wyższe niż standardowe, a dodatkowo pompa próżniowa usuwa powietrze z wnętrza urządzenia, przyspieszając tym samym proces sterylizacji. Dzięki temu jałowe narzędzia można otrzymać już po pięciu minutach w przypadku wyższej temperatury lub około piętnastu w niższej, jednak eksperci zalecają przeprowadzanie procesu dłużej.

Autoklaw klasy B, S czy N?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów autoklawów parowych. Różnią się między sobą przede wszystkim skutecznością eliminacji mikroorganizmów. Do wyboru jest:

  • autoklaw klasa N, czyli o najniższej klasie sterylizacyjnej. Nie posiadają pompy próżniowej, a powietrze usuwane jest za pomocą próżni itermodynamicznej. Można w nich sterylizować narzędzia lite, nieopakowane i proste. Wykazują najmniejszą skuteczność działania,
  • autoklaw klasa S, czyli klasa pośrednia. Możliwe jest prawie całkowite usunięcie powietrza z urządzenia dzięki jednostopniowej próżni wstępnej
  • autoklaw klasa B – najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Do usuwania powietrza z wnętrza urządzenia wykorzystywana jest frakcyjna próżnia wstępna. Powietrze usuwane jest całkowicie dzięki wstrzyknięciom pary wodnej oraz impulsów próżni,co stanowi najbardziej skuteczną obecnie znaną formę sterylizacji.

 Czy autoklaw parowy to niezbędne urządzenie?

Wymóg całkowitej sterylizacji narzędzi jest uregulowany prawnie, zatem w każdym miejscu. w którym istnieje możliwość przerwania ciągłości skóry i kontaktu z płynami ustrojowymi, zachodzi konieczność pracy z jałowymi narzędziami. Nie wolno pomijać tego kroku. Istnieje możliwość zlecania sterylizacji firmom zewnętrznym, co jest dobrym sposobem w przypadku niewielkiego pomieszczenia lub gabinetów mobilnych. Jeśli jednak salon czy gabinet jest odpowiednio przestronny, warto zastanowić się nad zakupem autoklawu parowego. Cena takiego urządzenia nie jest co prawda niska, jednak to inwestycja w higienę oraz zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Autoklawy można kupić w sklepie internetowym kerpro.pl.

Materiał Partnera