Data: 4 stycznia 2017 Kategoria: Porady medyczne

Antykoncepcja dla osób cierpiących na choroby przewlekłe

Antykoncepcja zawsze jest kwestia indywidualną, uzależnioną od stanu zdrowia, trybu życia i preferencji. Zastosowanie wybranej metody powinno być zawsze poprzedzone wizytą u lekarza ginekologa i pełną konsultacją. Jest to szczególnie ważne, jeśli kobieta cierpi na choroby przewlekłe i nieodpowiednio dobrana antykoncepcja mogłaby pogorszyć jej stan.

Zapalenie wątroby

W przypadku zapalenia wątroby, nie powinno stosować się antykoncepcji hormonalnej. Stanowi ona dodatkowe obciążenie tego i tak niezwykle eksploatowanego przez nas narządu wewnętrznego. W takiej sytuacji znacznie bezpieczniejsze są metody mechanicznej antykoncepcji, czyli wkładki wewnątrzmaciczne, prezerwatywy, gąbki, krążki i kapturki.

Cukrzyca

Jeśli chorujemy na cukrzycę, najbardziej zalecaną metodą antykoncepcji są niskodawkowe tabletki zawierające estrogeny. Jednakże, warunkiem jest to, że cukrzycy nie towarzyszą inne schorzenia, np. układu krążenia. Ponadto, dla kobiet cierpiących na cukrzycę typu 1 lub 2 poleca się wkładki domaciczne. Bardzo ważna jest ścisła kontrola lekarska, np. Ginekolog – położnik Anna Kluz-Kowal. Jeśli poziom cukru we krwi pacjenta wzrośnie, zaleca się przerwanie terapii hormonalnej.

Nadciśnienie tętnicze krwi

W sytuacji, gdy kobieta chcąca rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej, cierpi z powodu nadciśnienia, powinna koniecznie poinformować o tym lekarza podczas konsultacji ginekologicznej. Przyjmowanie tabletek może zwiększać zagrożenie wystąpienia udaru mózgu znacznie bardziej niż u zdrowych kobiet. Jednak, jeśli nadciśnienie nie jest znaczące i kobieta pozostaje pod kontrolą lekarza, może zacząć przyjmować tabletki jednoskładnikowe lub stosować metody mechaniczne, np. wkładki lub kapturki.

Materiał Partnera