Data: 7 kwietnia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Antybiotyk na zatoki – skuteczne leczenie zatok

U osoby zdrowej zatoki są wypełnione swobodnie przepływającym przez nie powietrzem i niewielką ilością wydzieliny wytwarzanej w ich wnętrzu. W stanie zapalnym pojawia się tam obrzęk, który rozpulchnia błonę wyściełającą zatoki i znacznie zwiększa się produkcja wydzieliny. Na skutek tego ujścia zatok stają się niedrożne, a ciśnienie, które powstaje wewnątrz nich, objawia się i mocno dokucza w postaci bólu i zawrotów głowy (zwłaszcza podczas szybkiej zmiany pozycji ciała) oraz uczucia niedrożnego nosa. Odpowiednio dobrane antybiotyki mogą pomóc zwalczyć przyczynę infekcji i złagodzić jej przykre objawy.

Jakie są przyczyny chorób zatok?

Ostre stany zapalne zatok, trwające kilkanaście (ponad 12) tygodni, niewłaściwie leczone, przechodzą w stany przewlekłe. Przyczyn tych dolegliwości należy szukać zazwyczaj (choć oczywiście nie tylko) w sposobie leczenia innych chorób. Do najczęstszych należą między innymi:

  • niedoleczony katar oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych – najczęściej powodują one bakteryjne powikłanie właśnie w postaci zapalenia zatok,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • przerost migdałków,
  • długotrwałe przebywanie w silnie zanieczyszczonym powietrzu,
  • nagłe zmiany temperatur – mogą spowodować fizjologiczny obrzęk błony i tymczasową niedrożność zatok.

Choroby zatok to problem, który – niestety – lubi powracać, dlatego tak ważne jest doprowadzenie leczenia do końca – nawet wtedy, gdy już – pozornie – nie ma żadnych symptomów tej choroby. W sytuacji, kiedy domowe kuracje okazują się nieskuteczne, lekarze sięgają zazwyczaj po antybiotyki.

Dowiedz się więcej na temat chorób zatok oraz metod leczenia na https://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/antybiotyk-na-zatoki-sposob-na-wyleczenie-zapalenia-zatok.html

Które antybiotyki stosuje się w leczeniu zatok?

Terapia antybiotykowa umożliwia wyeliminowanie bakterii i walkę z uciążliwymi objawami. W przypadku zatok, antybiotyki wykazują się różną skutecznością.

W leczeniu zatok aplikuje się zazwyczaj antybiotyki trzech grup.

  • Amoksycylina – antybiotyk wykorzystywany dość często, ze względu na niewielkie i mało kłopotliwe ewentualne skutki uboczne. W przypadkach ostrego zapalenia zatok stosuje się 10-dniową, czasami nieco krótszą (ale musi to być minimum 7 dni) kurację amoksycyliną, która podawana jest w dość wysokiej dawce.
  • Lewofloksacyna lub moksyfloksacyna – antybiotyki należące do fluorochinolonów, używane do leczenia ostrych stanów zapalnych (w tym także zapalenia zatok). Antybiotyków tej grupy nie należy stosować u dzieci.
  • Azytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna i roksytromycyna – to antybiotyki należące do tak zwanych makrolidów, z których część jest wykorzystywana w leczeniu ostrych stanów zapalnych zatok przynosowych. Stosowane są one zazwyczaj u osób mających alergie na cefalosporyny i penicyliny. Wykazują się dużą skutecznością – w ich przypadku kuracja jest bardzo krótka, bo trwa zaledwie 3 dni.

Antybiotykoterapia powinna być leczeniem stosowanym w ostateczności. Leczenie chorych zatok można rozpocząć domowymi inhalacjami, płukaniem zatok roztworem soli fizjologicznej czy rozgrzewającymi naparami, które często przynoszą znaczną ulgę chorym.

Materiał Partnera