Data: 8 września 2017 Kategoria: Porady medyczne

Alergie u psów – rodzaje i leczenie

Zaobserwowałeś u swojego psa katar, zaczerwienione spojówki, a może problemy pokarmowe? To tylko niektóre z objawów alergii, które coraz częściej dotykają czworonożnych przyjaciół. Mają na to wpływ zarówno geny, jak i wszelkiego rodzaju czynniki środowiskowe. Istotna jest także rasa psów. Jakie alergie występują najczęściej oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Jak poradzić sobie z alergią psa?

O alergii możemy mówić wówczas, gdy zaobserwujemy u zwierzęcia reakcję obronną organizmu na kontakt z uczulającą substancją. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje alergii: wziewne, kontaktowe oraz pokarmowe. W przypadku rozpoznania którejkolwiek z nich można mieć do czynienia najczęściej z takimi objawami jak: katar, zaczerwienienie spojówek, czy różnego rodzaju problemami żołądkowymi. Jeśli zauważymy u psa niepokojące zachowanie, warto wybrać się na wizytę do weterynarza, który dobierze odpowiedni i skuteczny sposób leczenia, a co najważniejsze – zdiagnozuje przyczynę – przekonuje specjalista z warszawskiej 24 h Lecznicy Weterynaryjnej.

Alergie wziewne oraz kontaktowe

Źródłem alergii wziewnych są zanieczyszczenia z otoczenia oraz różne pyłki czy roztocza. Niestety nie da się ich w pełni wyeliminować, ale warto poznać najczęściej występujące objawy oraz sposoby na ich zwalczanie. Warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie psa wiosną, ponieważ jest to pora roku, w której różnego rodzaju alergeny są zdecydowanie bardziej intensywne. Więc jeśli zauważysz u swojego pupila zmiany skórne, częstsze drapanie się, ropienie uszu, od razu udaj się z nim do weterynarza, który dostosuje właściwe leczenie. W walce z alergią wziewną pomóc może odpowiednie odżywianie oraz podawanie psu określonych witamin i suplementów. W niektórych sytuacjach zaleca się również przeprowadzenie odczulania psa, o czym decyduje lekarz w indywidualnych przypadkach. Natomiast o alergiach kontaktowych można mówić wówczas, gdy zwierzę zetknie się bezpośrednio z uczulającym je alergenem, np. jakąś zabawką, obrożą lub stosowanym preparatem. Najczęstszymi objawami są zmiany skórne, takie jak wysypka czy nadmierny świąd. Sposobem na ich zwalczanie jest wyeliminowanie źródła alergii.

Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa związana jest z brakiem tolerancji na konkretny składnik spożywczy, np. na mięso wołowe, drób czy pszenicę. Warto wtedy wyeliminować go z codziennej diety psa i zastosować specjalną karmę. O tym jaka będzie najlepsza, może zadecydować weterynarz. Wśród najczęściej występujących objawów warto wymienić: kłopoty żołądkowe, uporczywy świąd oraz łysienie. Przy występowaniu tego rodzaju alergii u psów warto dobrać dietę dostosowaną do potrzeb pupila, w odpowiedni sposób zbilansowaną oraz zastosować leczenie farmakologiczne.

Materiał Partnera