Data: 28 kwietnia 2016 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA, Porady medyczne
ruska bania

Jaki wpływ na organizm ma ruska bania?

Ruska bania jest bardzo starym wynalazkiem wykorzystywanym z chęcią do dzisiaj. Co więcej, ta dawniej kultywowana w Rosji tradycja przeniosła się na polski grunt i cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy SPA nie wyobrażają sobie odpoczynku bez ruskiej bani, znają bowiem jej wielkie zalety i dobroczynny wpływ seansów na nasz organizm.

Zasady korzystania z ruskiej bani

Bania, czyli parzelnia, mieści duży piec z kamieniami. Do ich oblewania służy specjalne naczynie z wodą – dzięki temu zabiegowi w bani zwiększa się wilgotność powietrza. Średnie temperatury w bani wynoszą ok. 80-90°C. Seans w ruskiej bani trwa ok. 2h. Przed seansem nie należy się głodzić ani przejadać – optymalnie najlepiej jest zjeść lekkostrawny posiłek na około 1h przed rozpoczęciem zabiegu. Z kolei po wyjściu z bani trzeba odpowiednio się nawodnić – dostarczyć odpowiednią ilość płynów oraz zjeść posiłek wyrównujący utracone minerały, do tego celu najlepsze będą warzywa.

Zanim wejdziesz do ruskiej bani…

Ruska bania, z racji olbrzymich temperatur, nie jest zalecana dla każdego. Różnorodne choroby (drobne dolegliwości i poważne schorzenia) wykluczają możliwość korzystania z seansów. Jeśli nie wiesz, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Wpływ ruskiej bani na organizm

Ekstremalna temperatura i stosunkowo suche powietrze doskonale hartują organizm – to bardzo ważna, a nierzadko pomijana zaleta saun. Naprzemiennie oddziałujące temperatury (bardzo wysokie w saunie i bardzo niskie po schłodzeniu) pozwalają wzmocnić odporność. Bania jest jednym z zabiegów SPA, skutecznie odpręża, eliminuje stres, jest sposobem na relaks i odreagowanie. Największym walorem mimo wszystko jest działanie zdrowotne. Wysoka temperatura sprawia, że się pocimy, wraz z potem uwalniamy toksyny i szkodliwe substancje z naszego organizmu. Co więcej, jeśli ciepło dotrze w głąb organizmu, ten świetnie się oczyści. Skoki temperatur oznaczają także skoki ciśnienia, poprawiamy układ krążenia, przyspieszamy bicie serca, stymulujemy organizm do pracy oraz zwiększamy swoją energię. Bania łagodzi stres i koi nerwy. To doskonały pomysł na prawdziwy relaks!