Data: 14 maja 2018 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA
wody-lecznicze

Wody lecznicze – charakterystyka i zastosowanie

Wody lecznicze posiadają wiele cennych minerałów, pierwiastków i mikroelementów. Wykazują specyficzne właściwości pozwalające na leczenie wielu schorzeń i chorób. Mogą mieć zbawienny wpływ na nasz organizm i być pomocne w niezliczonej liczbie różnych dolegliwości. Czym się charakteryzują, jak je odpowiednio stosować i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wody lecznicze

Wody lecznicze należą do wód podziemnych. Posiadają specyficzne właściwości (np. temperatura), dzięki którym wykazują działanie lecznicze. Nie są zanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, ze względu na ich odizolowane od zanieczyszczeń środowiska i szkodliwych substancji. Charakteryzują się dużą zawartością składników mineralnych oraz rzadkich pierwiastków (na przykład jod, brom, żelazo, czy siarka). Posiadają w swoim składzie nawet do 24000 mg mikroelementów na jeden litr (chlorki, siarczany, sód, wapń). Mogą również zawierać gazy, takie jak metan, azot, siarkowodór czy dwutlenek węgla.

Rodzaje

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów wód leczniczych. Są to: szczawy, szczawy żelaziste, solanki zwykłe, solanki gorzkie, siarczany, wody radoczynne, wody siarkowe oraz wody termalne (jest to osobna grupa wód leczniczych, często tworzą one naturalne wypływy – źródła, zaliczają się do nich głównie wody chlorkowe).

Występowanie

W Polsce wody lecznicze występują głównie w południowej jej części na terenie około 70 uzdrowisk i miejscowości, jednak uzdrowiska możemy znaleźć w prawie każdym regionie naszego kraju. Do najpopularniejszych należą: Świeradów-Zdrój, Ciechocinek, Lądek-Zdrój, Nałęczów, Kołobrzeg, Szczawnica, Krynica-Zdrój, Busko-Zdrój.

Właściwości lecznicze

Wody lecznicze mają znaczący wpływ na nasz organizm, pomagają w wielu różnych chorobach i przynoszą ulgę w bólu. To, w jaki sposób będą działać zależy od zawartości składników mineralnych oraz ich proporcji. Pomagają one w bardzo wielu schorzeniach. Wykorzystywane są w leczeniu między innymi cukrzycy, alergii, otyłości, chorób reumatycznych, neurologicznych czy urazów narządów ruchu. Pomocne są również w leczeniu nerek i dolegliwości żołądkowych. Ponadto poprawiają metabolizm, wzmacniają odporność, uzupełniają niedobory minerałów, przyspieszają pracę jelit i regulują wydzielanie moczu oraz zmieniają jego PH. Wykazują także działanie łagodzące stres i nerwice.

Należy jednak pamiętać, iż wody lecznicze mają silne działanie farmakodynamiczne, dlatego przed ich spożyciem warto skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować ich w celu gaszenia pragnienia, ponieważ podobnie jak lekarstwa – w nadmiarze mogą być szkodliwe. Ważne jest również, aby mieć na uwadze, iż każda woda lecznicza wykazuje inne właściwości a co za tym idzie należy wybrać odpowiedni rodzaj wody dla konkretnego schorzenia.