Data: 7 maja 2019 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Właściwości górskich wód termalnych

Wody termalne najprościej mówiąc są to wody podziemne o podwyższonej temperaturze, których działanie terapeutyczne opiera się na wykorzystaniu ciepła. Najpopularniejsze w Polsce termy znajdziemy na Podhalu, gdzie w zależności od miejsca, temperatura wody waha się w granicach 30-40 stopni C. Wody termalne mają pozytywny wpływ na różne dolegliwości.

Co zawierają wody termalne?

Jednym z rodzajów wód termalnych jest mineralna woda lecznicza, która zawiera siarczki, krzemionkę, wapń, magnez, żelazo i potas. Na ludzki organizm wpływają makro- i mikroelementy, które są w niej zawarte. Są to zmineralizowane wody chlorkowo-sodowe, siarczkowe, bromkowe, jodkowe i borowe z zawartością aktywnych związków siarki sięgających 900 mg/l. Wyższa temperatura i lekko kwaśny odczyn wpływają na lepsze wchłanianie cennych składników. Zawarty w wodach termalnych siarkowodór w kontakcie ze skórą wytwarza wielosiarczki będące składnikiem tkanki łącznej, co ma pozytywny wpływ na chrząstki stawowe. Siarczki mają także duże znaczenie w przemianie materii, poziomie cholesterolu, kwasie moczowym oraz poziomie glukozy. Najpopularniejsze termy znajdziemy na Podhalu, które znajdują się blisko popularnych turystycznie miejscowości, m.in. Białego Dunajca.

Wpływ wód termalnych na zdrowie

Kąpiele termalne polecane są osobom, które mają problemy ze zwyrodnieniami stawów oraz kręgosłupa, cierpiących na dyskopatie, neuralgie, miażdżycę i cukrzycę. Kontakt z wodami termalnymi pobudza krążenie oraz metabolizm. Woda siarczkowa posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Pomaga w leczeniu zapalenia atopowego skóry, zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego, a także w leczeniu chorób ginekologicznych. Wody termalne mają także wpływ na cerę wrażliwą i alergiczną. Zawarty w wodzie wapń ma działanie kojące i wspomaga procesy regeneracji, magnez działa tonizująco i opóźnia procesy starzenia, żelazo wpływa na koloryt skóry, selen ma właściwości antyoksydacyjne, natomiast sód i potas regulują nawilżanie oraz natłuszczanie skóry.

Gdzie się zatrzymać?

Najpopularniejsze termy w Polsce znajdziemy na Podhalu. Jeśli zatrzymamy się w dogodnej lokalizacji, będziemy mieli niewielką odległość nawet do kilku kompleksów basenowych. Dodatkowo w wybranych punktach noclegowych możemy otrzymać zniżki na wejścia. Pracownik Ośrodka „Borowego” w Białym Dunajcu mówi:

Naszym gościom oferujemy 20% rabatu na bilet wstępu do term Gorący Potok, Term Szaflary, a także zniżki do Chochołowskich term.

W tych kompleksach basenowych znajdziemy mnóstwo różnorodnych atrakcji zarówno relaksujących jak i leczniczych. W powyższych miejscach temperatura zazwyczaj przekracza 30 stopni C.

Materiał Partnera