Data: 25 września 2017 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Kiedy warto zażywać kąpieli borowinowych?

Kąpiele borowinowe to zabieg bardzo często stosowany w wielu uzdrowiskach i ośrodkach spa. Swoją popularność zawdzięcza dobroczynnym właściwościom – borowina oddziałuje na nasz organizm zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, wpływa dodatnio tak na zdrowie, jak i na urodę. Czym jest borowina, jak działa i kto odniesie najwięcej korzyści z kąpieli borowinowych?

Czym jest borowina?

Największe złoża borowiny – torfu mocno przetworzonego przez bakterie – znajdują się w środkowo-wschodniej części Europy, czyli m.in. w Polsce. W naszym kraju z dobrodziejstw borowiny korzysta się już od ponad 150 lat.

Złoża torfu, który z czasem stał się borowiną, powstały 10 000 lat temu – mówi specjalista z Uzdrowiska Połczyn.Przez ten czas był on stale przetwarzany przez bakterie. To im borowina zawdzięcza bogaty skład, w którym znajdziemy zarówno substancje organiczne, jak i nieorganiczne. To unikatowe połączenie, które wpływa na nasze ciało na wielu poziomach.

W skład borowiny używanej do przeprowadzania zabiegów upiększających i leczniczych wchodzą sole mineralne (m.in. krzemionkowe, żelazowe czy wapienne), mikroelementy, makroelementy, węglowodany, kwasy i białka.

Wskazania i przeciwwskazania do kąpieli borowinowych

Borowina wykazuje wielostronne działanie. Sole mineralne poprawiają ukrwienie skóry, mają działanie ściągające, przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu skóra poddana zabiegom z borowiną jest odżywiona, gładka, odzyskuje zdrowy koloryt.

Zabiegi z borowiną są wskazane w przypadku osób borykających się ze stanami zapalnymi narządów ruchu oraz układu pokarmowego i kobiecych dróg rodnych. Łagodzą zmiany reumatoidalne i wrzodowe. Z uwagi na pobudzanie produkcji estrogenu pozwalają łatwiej przejść menopauzę, sprzyjają też leczeniu hormonalnej niedoczynności jajników oraz rekonwalescencji po operacyjnych zabiegach ginekologicznych.

Kąpiele borowinowe zaleca się także osobom z chorobami neurologicznymi. Substancje zawarte w borowinie wspierają leczenie rwy kulszowej oraz niedowładów.

Jak wszystkie zabiegi lecznicze, także i te z użyciem borowiny nie mogą być stosowane u wszystkich. Do przeciwwskazań zaliczają się m.in.: niewydolność krążeniowa i oddechowa, choroba wieńcowa, skoki ciśnienia tętniczego krwi, ciąża, krwawienia z dróg rodnych. Borowina nie będzie odpowiednia bezpośrednio po urazach kości i stawów oraz przy ostrych stanach zapalnych. Powinny z niej zrezygnować także osoby zmagające się z nowotworami oraz nadczynnością tarczycy.

Materiał Partnera