Data: 19 sierpnia 2019 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej

Operacje plastyczne, jak każde inne, wiążą się z pewnym ryzykiem zdrowotnym, ponieważ są znaczną ingerencją w organizm i wiążą się z zastosowaniem znieczulenia ogólnego (narkozy). Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej i w jakich sytuacjach lekarz może odmówić jego przeprowadzenia. Sprawdź, w jakich warunkach można przeprowadzić operację plastyczną.

Lekarz może odmówić przeprowadzenia zabiegu chirurgii plastycznej!

Wybierając się do chirurga plastycznego, warto pamiętać, że choć oferuje on piękno i pewność siebie, zawsze na pierwszym miejscu stawia zdrowie i dobro pacjenta – jest bowiem lekarzem, a nie zwykłym usługodawcą. W związku z tym ma pełne prawo odmówić wykonania zabiegu, nawet jeśli pacjent na to nalega.

Ważnym powodem, dla którego zdarza mi się odmawiać wykonania zabiegu, jest młody wiek pacjenta – wyjaśnia specjalista z Kliniki Chęciński. – Jest kilka tego przyczyn. Po pierwsze, ciało młodej osoby wciąż się rozwija, więc ingerowanie np. w rozmiar piersi młodej dziewczyny może dać nieprzewidziane efekty po kilku latach. Po drugie, zdarza się, że bardziej niż młodemu pacjentowi na poprawie wyglądu zależy rodzicom, a wola zmiany wyglądu musi wypływać bezpośrednio od pacjenta. Powinna być to też świadoma i dojrzała decyzja, a nie chwilowa fanaberia czy efekt mody, na którą nastolatki są bardzo podatne. Naturalnie, młody wiek nie musi przekreślać szans na operację plastyczną! Na mnie spoczywa jednak odpowiedzialność za to, aby rozeznać, czy pacjent jest na to gotowy i czy nie będzie żałował tej decyzji.

Obok przyczyn związanych z wiekiem występuje też szereg przeciwwskazań medycznych do zabiegów chirurgii plastycznych. Przytaczamy je niżej.

Medyczne przeciwwskazania do operacji plastycznej

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej nie odbiegają od przeciwwskazań do innych zabiegów chirurgicznych. Są to głównie choroby przewlekłe i nieskutecznie leczone lub zaniedbane, przede wszystkim:

  • nienormowane nadciśnienie tętnicze,
  • nieopanowana cukrzyca,
  • choroby nowotworowe (szczególnie np. rak piersi przy plastyce biustu),
  • inne poważne zmiany w obszarze, który ma być poddawany zabiegowi,
  • ciąża i laktacja (ta druga szczególnie przy operacjach plastycznych piersi).

Jeśli te przeciwwskazania Cię dotyczą, przed operacją plastyczną należy opanować choroby przewlekłe (np. unormować ciśnienie czy poziom glukozy). Naturalne stany fizjologiczne trzeba przeczekać (np. laktację).

Aby jak najlepiej przejść zabieg i okres gojenia ran pooperacyjnych, warto zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zdrowa dieta, ruch, unikanie stresu – to wszystko pozwoli Ci szybciej wrócić do pełni sił i cieszyć się wszystkimi zaletami nowego piękniejszego ciała.  

Materiał Partnera