Data: 11 października 2019 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Odnowa biologiczna i jej wpływ na zdrowie

Każdy z nas chciałby zachować jak najdłużej dobre zdrowie, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek schorzeń czy dolegliwości – szybko je pokonać i wrócić do pełnej formy. Pomocne w tym może być zabiegi odnowy biologicznej wykonywane np. w uzdrowiskach. Czym jest odnowa biologiczna i co jej zawdzięczamy? Czy każdy może i powinien korzystać z jej dobrodziejstw? Szczegóły poniżej.

Działanie odnowy biologicznej

Główny cel w zabiegach odnowy biologicznej to stymulacja naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim ciele. W zabiegach są wykorzystywane metody fizykalne, ale też ćwiczenia fizyczne. Wśród celów takich kuracji stawia się też rozluźnienie i mobilizację mięśni, redukcję bólu czy wzmocnienie układu odpornościowego. Bywa też, że konkretne zabiegi są zalecane jako pomoc w leczeniu określonych chorób czy rehabilitacji pacjentów. Z zabiegów odnowy biologicznej często korzystają sportowcy, gdyż poprawia ich sprawność fizyczną i psychiczną. Odnowa biologiczna bywa też nazywana bioregeneracją, gdyż przyczynia się ona do regeneracji organizmu. Równie ważny jak same zabiegi, bywa tu odpowiednio dawkowany wypoczynek – a uzdrowiska znajdują się w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Do poprawy samopoczucia pacjenta przyczynia się też uwolnienie od stresu i niepokoju.   

Najczęściej stosowane zabiegi

Są to m.in. różne rodzaje masaży, elektroterapia, magnetoterapia, termoterapia, światłolecznictwo, ultradźwięki czy hydroterapia. Niektóre formy odnowy biologicznej np. wodolecznictwo są obecne w naszej cywilizacji już od wieków, gdyż – jak zauważa nasz ekspert z Uzdrowiska Konstancin-Zdrój – już nasi dalecy przodkowie czynili obserwacje i wyciągali słuszne wnioski co do leczniczego działania wody czy ciepła. My możemy stosować udoskonalane przez wieki metody oraz te nowe, które się rozwinęły dzięki postępowi w nauce i medycynie.

Czy odnowa biologiczna jest efektywna?

Bywa że skutki jej stosowania nieco trudniej ocenić niż w przypadku kuracji farmakologicznych, ale porównując stan pacjentów przed i po zabiegach łatwo zauważyć, jak wielu z nich te zabiegi pomagają wrócić do formy po urazach i kontuzjach czy zmniejszyć dolegliwości w chorobach przewlekłych. Oczywiście, skuteczność odnowy biologicznej będzie większa, jeśli zakres stosowania zabiegów i ich rodzaj zostaną dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta: w tym jego możliwości i ograniczeń. Podobnie też jak w przypadku każdej innej kuracji, za każdym razem należy upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do skorzystania z niej.

Materiał Partnera