Data: 8 sierpnia 2016 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA, Uroda
Najczęstsze choroby stóp

Najczęstsze choroby stóp

Do najczęściej występujących chorób stóp należą m.in. odciski, haluksy, choroby grzybicze, zespołu suchej skóry… Niestety, ale stopy są bardzo narażone na powstawanie różnego rodzaju, mniej lub bardziej utrudniających chodzenie chorób i schorzeń. Oto najczęściej pojawiające się choroby stóp.

Grzybica stóp

Grzybica stóp pojawia się wtedy, kiedy nasze stopy zbyt dużo czasu przebywają w butach. Jest to bowiem idealne miejsce do rozwoju bakterii – ciepłe, wilgotne i ciemne. Grzybicą można się również zarazić, np. na basenie, u pedikiurzystki czy podczas korzystania z prysznica, do którego ma dostęp wiele osób. Najczęstszymi objawami grzybicy są nadmierna suchość skóry, zaczerwienienia, powstające pęcherze, świąd oraz łuszczenie naskórka.

CO należy zrobić żeby zapobiegać grzybicy stóp? Przede wszystkim musimy utrzymywać nasze stopy, zwłaszcza obszar między palcami, w należytej suchości i czystości, żeby zapobiec rozwojowi i rozprzestrzenianiu się bakterii. Stopy, w zależności od tego jak długi czas w ciągu dnia przebywają w butach oraz od tego jak bardzo się pocą, musimy także co najmniej raz dziennie dokładnie umyć i wysuszyć. Warto również się zastanowić nad zaczęciem regularnego stosowania kosmetyków do stóp. Na przykład firma Acerin, zajmuje się produkcją wielu rodzaju kremów, dezodorantów, pudrów i żeli które pomagają w codziennej pielęgnacji stóp oraz zapobiegają powstawaniu przykrych zapachów.

Odciski i modzele

Drugą często występującą i bardzo nieprzyjemnym schorzeniem stóp są odciski i modzele. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest źle dobrane obuwie, przez co buty podczas chodzenia obcierają i naciskają wystające części stopy, oraz deformacje stopy. Najbardziej narażonymi na powstawanie odcisków częściami stopy są zewnętrzne krawędzie oraz czubki palców, a także tylna część stopy i śródstopie.

Haluksy

Inną często występującą chorobą stóp są tzw. haluksy, czyli deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Haluksy objawiają się bocznym odchyleniem palucha oraz towarzyszącym mu dośrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Skłonność do powstawania haluksów jest przypadłością dziedziczną, jednak na ich powstawanie ma również wpływ częste noszenie butów na wysokim obcasie. Leczenie polega głównie na doborze odpowiedniego obuwia oraz na stosowaniu wkładek i aparatów korygujących. W sytuacji większych deformacji stopy, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Sucha skóra

Sucha skóra jest bardzo nieprzyjemną, ale stosunkowo łatwą do wyleczenia przypadłością. Powoduje bardzo nieprzyjemne i sprawiające duży dyskomfort pieczenie i swędzenie stóp. Na objawy suchej skóry pomocne będzie łagodne mydło oraz kosmetyki nawilżające do stóp, m.in. kremy i balsamy.

Materiał Partnera