Data: 11 lipca 2019 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Na czym polega refleksologia stóp?

Choć refleksologia stóp zalicza się do metod medycyny alternatywnej, trudno odmówić jej skuteczności. Dzisiejsza nauka potwierdza, że stopy są silnie unerwione i połączone z pozostałymi częściami ciała. Dowiedz się, jak można to wykorzystać w leczeniu. Na czym polega refleksologia, jak wygląda zabieg i jakich rezultatów można oczekiwać? Sprawdź, czy refleksologia stóp jest dla Ciebie!

Refleksologia stóp – jak to działa?

Refleksologia stóp zalicza się do akupresury, czyli leczenia przez ucisk. Polega na uciskaniu konkretnych punktów na stopie, które odpowiadają poszczególnym częściom ciała i narządom. Czy tak rzeczywiście jest? Jak wytłumaczyć to zjawisko? Na te pytania odpowiada specjalistka z Przychodni Specjalistycznej High-Med:

Skuteczność refleksologii stóp próbowali wyjaśniać zarówno starożytni Chińczycy, jak i współcześni naukowcy. Ci pierwsi uważali, że przez ciało przebiegają tunele energetyczne, tzw. meridiany, a ich początek znajduje się w stopach. Dlatego na stopach widzieli mapę całego ciała i przez ucisk poszczególnych refleksów, czyli punktów odpowiadających organom, usprawniali przebieg energii życiowej chi, co leczyło chore miejsce. Obecnie fakt, że refleksologia działa, tłumaczy się tym, że w stopach znajduje się aż 7000 zakończeń nerwowych i, podobnie jak w teorii starożytnych medyków Chińskich, są one powiązane ze wszystkimi narządami w ciele.  

Refleksologia stóp sama w sobie nie leczy, lecz stymuluje organizm do tego, aby samodzielnie uporał się z problemem przez procesy samoleczenia, oczyszczania i przywracania homeostazy. Dlatego po zabiegu, a szczególnie po serii kilkunastu zabiegów refleksologii stóp, można oczekiwać wyraźnie wyczuwalnych zmian w organizmie. Jakich? O tym dalej.

Rezultaty refleksologii stóp

Organizm pobudzony do regeneracji i samoleczenia pracuje nieco inaczej. Osoby, które poddają się refleksologii stóp, mogą zauważyć u siebie rozmaite dowody na to, że ciało zareagowało prawidłowo. Ponieważ refleksologia stóp działa nie tylko na naszą stronę fizyczną, ale też psychiczną i duchową, zmiany mogą nastąpić w każdym z tych obszarów. Nie należy się więc dziwić, jeśli po zabiegach refleksologii pojawią się:

  • bóle głowy – są one związane z uwalnianiem z tkanek toksyn, które następnie zostaną wydalone,
  • wzmożona potliwość,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • wypryski,
  • suchość w ustach,
  • uczucie ciepła lub zimna,
  • zespół objawów grypopodobnych, np. podwyższona temperatura,
  • zmiany nastroju, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Nie należy się tego obawiać. Takie objawy to jasny znak, że organizm podjął walkę. Nieco podwyższona temperatura to stan zapalny, który ma zwalczyć drobnoustroje, a wzmożone pocenie się, przetłuszczanie się cery i częstsze oddawanie moczu to nic innego, jak intensywne oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn i nadmiaru wody. Objawy te nie powinny się przeciągać. Jeśli tak się stanie, należy robić większe odstępy czasu między zabiegami refleksologii stóp i skonsultować się z refleksologiem.

Materiał Partnera