Data: 7 lutego 2018 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA

Na czym polega sucha igłoterapia?

Sucha igłoterapia to skuteczna metoda leczenie bólu, która polega na nakłuwaniu cienkimi igłami określonych punktów na ciele pacjenta. Używana jest m.in. w celu eliminowania bólów głowy, karku, kręgosłupa oraz barków. Sucha igłoterapia jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym, o ile zostanie wykonana przez doświadczonego lekarza lub fizjoterapeutę.

Jak wygląda zabieg suchej igłoterapii?

Sucha igłoterapia jest przeprowadzana w dobrych gabinetach terapeutycznych takich jak np. Centrum Terapii Kręgosłupa we Wrocławiu. Swoją nazwę zawdzięcza braku konieczności stosowania w tej metodzie leków. Zabieg przeprowadza się bowiem tylko i wyłącznie przy użyciu bardzo cienkich igieł, którymi lekarz nakłuwa określone miejsca na ciele pacjenta. Są to głównie rejony, w których ogniskuje się ból. Poprzez ich nakłuwanie za pomocą igieł osiąga się tzw. reakcję drżeniową, która jest efektem dotarcia igły do punktu spustowego. Wykonanie zabiegu zawsze poprzedza dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz pyta o charakter oraz lokalizację reakcji bólowych i poznaje oczekiwania pacjenta względem zabiegu suchej igłoterapii. Po wykonaniu zabiegu, w czasie do maksymalnie 48 godzin po nim, pacjent może jeszcze odczuwać niewielki ból i dyskomfort w miejscach nakłuć. Sucha igłoterapia jest metodą bardzo skuteczną, jeśli chodzi o eliminowanie dolegliwości bólowych. Źródła wskazują, że jej skuteczność sięga do nawet 90%. Wynika to z tego, że jest to jedyna metoda, która pozwala na bezpośrednie dotarcie do źródła bólu i jego wyeliminowanie. Już po kilku zabiegach pacjent zyskuje pewność, że ból został całkowicie usunięty.

Jakie dolegliwości bólowe leczy sucha igłoterapia?

Zabiegi suchej igłoterapii są pomocne w zwalczaniu takich dolegliwościach, jak silne bóle głowy oraz migreny. Fizjoterapeuta na podstawie wywiadu z pacjentem lokalizuje źródło dolegliwości bólowych i we właściwe miejsca wkłuwa igły. Zastosowanie tej metody leczenia bólu ma na celu zlokalizowanie oraz usunięcie ognisk bólu, które najczęściej pojawiają się w tzw. punktach spustowych. Należą do nich podwięzia, czyli struktury, które otaczają nasze mięśnie. Dzięki temu sucha igłoterapia jest także skuteczna w zwalczaniu bólów mięśniowych, stawowych, w tym bólów karku, kręgosłupa oraz barków. Jest ona także skuteczną metodą zwalczania bólów pourazowych po wypadkach komunikacyjnych oraz spowodowanych przez mało aktywny i siedzący tryb życia. Sucha igłoterapia stosowana jest także przy dolegliwościach bólowych rąk i nóg, w tym przy drętwieniu kończyn górnych.

Materiał Partnera