Data: 20 listopada 2019 Kategoria: Pielęgnacja ciała i SPA
problemy alergii skórnej

Co to znaczy, że preparat jest hypoalergiczny?

Współcześnie coraz większa grupa osób ma różnego rodzaju problemu z alergiami, czy uczuleniem. Najczęściej kwestia ta dotyczy skóry, która jest bardzo wrażliwa. Wówczas zaleca się stosowanie tak zwanych produktów hypoalergicznych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę małe dzieci, u których podrażnienia mogą prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Jednak co to naprawdę znaczy, że preparat jest hypoalergiczny? Jakie są jego właściwości i czy taki produkt może stosować każdy?

Czym tak naprawdę jest produkt hypoalergiczny?

Mianem preparatów hipoalergicznych określane są te produkty – głównie kosmetyki – które mogą być stosowane niezależnie od rodzaju skóry. Ich użycie jest w pełni bezpieczne i nie powoduje podrażnienia, alergii, czy wysypki. Warto jednak zwracać uwagę na to, co wypuszczają marki na rynek. Bardzo często producenci przypisują nazwę „hypoalerigczny” do produktu, który zawiera szkodliwe substancje i może wywołać nieprzyjemną reakcję skórną. Tego typu produkty pod żadnym pozorem nie powinny być wykorzystywane zwłaszcza przez małe dzieci i kobiety w ciąży – mogą prowadzić bowiem do poważnych skutków.

Czy produkty hypoalergiczne to tylko preparaty lecznicze?

Specjalista z firmy Onkomed Sp. z o.o. zauważa: Przyjęło się, że produkty hypoalergiczne to w większości przypadków preparaty lecznicze, które mają przede wszystkim zlikwidować zmiany skórne. Tymczasem sprawa wygląda na odwrót. Ich zadaniem jest zapobieganie alergiom, czy nieprzyjemnym wysypkom. Oferta rynkowa w tym zakresie się ogromna, chociaż trzeba bardzo uważać, po jaki produkt się sięga – dodaje.

Wśród asortymentu hypoalergicznego wymienia się między innymi różnego rodzaju:

  • kremy i balsamy,
  • oliwki do ciała,
  • szampony,
  • kosmetyki do makijażu.

Oferta ta z roku na rok powiększa się, a producenci coraz częściej zauważają problem, jakim są reakcje skórne na składniki dostępnych na rynku kosmetyków.

Jakich substancji w kosmetykach warto unikać?

Jak już zauważono wcześniej – nie zawsze produkty nazywane hypoalergicznymi, pozbawione są wszystkich substancji alergicznych. Właśnie z tego względu alergolodzy i dermatolodzy zalecają, aby przed zastosowaniem preparatu dokładnie przeczytać jego skład, a przede wszystkim wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na naniesieniu preparatu na niewielkim obszarze skóry i pozostawienie go do wchłonięcia. Jeżeli w przeciągu 24-48h nie nastąpi żadna reakcja – można go zastosować.

Wiele kosmetyków odpada jednak już na etapie analizy składu. Warto unikać takich substancji jak chociażby alkohol, wazelina, różnego rodzaju konserwanty, pyłki kwiatowe, fenol, eugenol, czy żywica poliestrowa. Lista składników jest naprawdę długa. Dlatego, decydując się na zakup konkretnego produktu, warto wcześniej sprawdzić, czy będzie to na pewno właściwy wybór. Sprawę zawsze można skonsultować z dermatologiem, który doradzi odpowiednie kosmetyki.

Materiał Partnera