Data: 13 sierpnia 2018 Kategoria: Okulistyka i optyka
leczenie-zacmy

W jaki sposób diagnozuje się zaćmę?

Zaćma to bardzo często występująca choroba oczu, która polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. W konsekwencji zmętnienia soczewki, pacjent stopniowo traci możliwość ostrego widzenia do dali i bliży, aż do całkowitej utraty widzenia. Na szczęście współczesna okulistyka jest już w stanie całkowicie wyleczyć zaćmę i przywrócić pacjentowi dobry wzrok. Zabieg ten polega na wymienia chorej na soczewki na soczewkę sztuczną.

Przyczyny powstawania zaćmy

Dokładne przyczyny zmętnienia soczewki oka nie są znane, jednak lekarze potrafią określić czynniki, które zwiększają jej ryzyko. Najczęściej zaćmę łączy się z wiekiem. Według statystyk u osób po 74 r. ż. zaćmę miało lub ma około 40 proc. pacjentów. W takich przypadkach powstanie schorzenia łączy się z naturalnymi procesami starzenia się organizmu i powiązanymi z nimi zaburzeniami metabolicznymi. Zaćma jest jednak często diagnozowana także u osób młodszych, u których powstała w wyniku urazu oka, stanów zapalanych błony naczyniowej lub stosowania niektórych rodzajów leków. Oprócz tego zmętnienie soczewki oka może być również konsekwencją cukrzycy lub niekorygowanej krótkowzroczności.

Diagnostyka zaćmy

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest czołowym w Polsce dystrybutorem urządzeń okulistycznych i optycznych: W diagnostyce zaćmy bardzo ważne jest wykonywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym. Im wcześniej uda się bowiem odkryć zmętnienie soczewki oka, tym większa szansa, że uda się ją wyleczyć bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.

Diagnostyka zaćmy w pierwszej kolejności jest wykonywana na podstawie wywiadu z pacjentem. Zaćma daje bowiem bardzo wyraźne objawy, które sprawiają, że ciężko jest ją pomylić z innymi chorobami lub schorzeniami oczu. Chory na samym początku zauważa u siebie mniej lub bardziej częste zamazanie obrazu, które z czasem ewoluuje do stopniowej utraty widzenia do dali i bliży. Niekiedy pacjenci uskarżają się także na widzenie podwójne lub trudności związane z prowadzeniem samochodu nocą oraz trudności z rozróżnianiem kolorów. Stwierdzenie takich objawów u pacjenta jest już jasnym sygnałem dla okulisty, że konieczne jest wykonanie dalszego badania.

Szczegółowa diagnostyka zaćmy polega na wykonaniu wziernikowania dna oka, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badaniu przedniego odcinka oka przy użyciu lampy szczelinowej. W przypadku badania dna oka, konieczne jest rozszerzenie źrenicy. W przypadku zaawansowanej zaćmy, i konieczności wdrożenia leczenia operacyjnego, polegającego na zastąpieniu zmętniałej soczewki soczewką sztuczną, w trakcie takiego badania, lekarz okulista dokonuje także pomiaru chorej soczewki oraz prognozę modelu soczewki sztucznej.