Data: 25 sierpnia 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Czy stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne dla dzieci?

Soczewki kontaktowe z roku na rok znajdują coraz większą grupę użytkowników, którzy chwalą je za bardzo dużą wygodę użytkowania oraz za realne powiększenie pola widzenia. Od wielu lat toczą się jednak dyskusje, czy soczewki kontaktowe powinny być noszone przez dzieci, czy lepszym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów będą jednak okulary korekcyjne. W naszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Argumenty za nienoszeniem soczewek kontaktowych przez dzieci

Osoby, które są przeciwnikami noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci, zazwyczaj na potwierdzenie swoich tez przedstawiają dwa główne argumenty. Przede wszystkim wskazują na ewentualne kłopoty z codzienną higieną szkieł oraz z samodzielnym ich wkładaniem oraz zdejmowaniem, które ponoć często sprawiają problemy także dorosłym użytkownikom. Drugim ważnym argumentem jest to, że wady wzroku u dzieci ulegają dosyć szybkim zmianom i stabilizują się dopiero po ukończeniu przez nie 20. roku życia, dlatego wczesne rozpoczęcie korzystania ze szkieł kontaktowych może być dla nich niekorzystne.

Czy te argumenty są słuszne?

O odpowiedź poprosiliśmy optyka z Zakładu Optycznego Optycorp w Warszawie, oto co nam powiedział: Stosowanie soczewek kontaktowych, wbrew opiniom osób, które zazwyczaj nigdy nie miały okazji ich noszenia, wcale nie jest na tyle trudne, żeby dziecko nie było w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Oczywiście wiele zależy od samego dziecka, ale zrozumienie zasad codziennej pielęgnacji soczewek oraz nauczenie się ich zakładania i zdejmowania, po kilku samodzielnych próbach z pewnością okaże się bardzo proste. Jeśli zaś chodzi o nie do końca ustabilizowaną wadę wzroku u dzieci, to powinien być to w sumie bardziej argument za noszeniem soczewek kontaktowych przez dzieci. Proszę pamiętać, że każda zmiana wady wzroku, powinna skutkować wymianą szkieł korekcyjnych. Soczewki kontaktowe i tak należy zmieniać, w zależności od ich rodzaju, codziennie albo raz na kilka miesięcy. W przypadku okularów, przy zmianie wady wzroku, powinniśmy za każdym razem wymieniać okulary, a to już jest zdecydowanie wyższy koszt. 

Inne zalety korzystania z soczewek kontaktowych przez dzieci

Noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci wiąże się także z innymi zaletami. Dla większości dzieci moment, w którym muszą zacząć nosić okulary zazwyczaj wiąże się z dużą traumą oraz spadkiem własnej samooceny. Soczewki kontaktowe pozwalają uniknąć tych ciężkich chwil, ponieważ ich noszenie nie spowoduje zmiany wyglądu. Innym bardzo ważnym argumentem, który powinniśmy brać pod uwagę myśląc o sposobie korekcji wady wzroku swojego dziecka, jest fakt, że soczewki kontaktowe w znaczny sposób zwiększają jakość życia. Oczywiście wielu osobom takie stwierdzenie może się wydawać banalne, ale małe dzieci, które spędzają bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu bawiąc się z rówieśnikami, będą miały znacznie łatwiej, jeśli nie będą musiały przy tym uważać na swoje okulary.

Materiał Partnera