Data: 24 stycznia 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Przebieg badania w gabinecie okulistycznym

Wizyta u okulisty należy do tej części badań lekarskich, które – w przeciwieństwie do np. stomatologa – wspominamy bezboleśnie. Takie badanie przeprowadza się praktycznie tylko wtedy, gdy zachodzi wyraźna potrzeba – na przykład na badaniach wstępnych przed podjęciem pracy, lub gdy z okiem dzieje się już coś ewidentne niepokojącego. Jak przebiega takie badanie?

Badanie ostrości

Przebieg badania okulistycznego zależy oczywiście od tego, co dzieje się z naszym wzrokiem. Składa się ono z szeregu testów, które mają potwierdzić lub wykluczyć różne wady wzroku, lub budowy oczu. Dlatego lekarz w pierwszej kolejności wykona wywiad (zapyta Cię o ogólny stan zdrowia, zmęczenie, poziom stresu, choroby przewlekłe, przyjmowane leki oraz o występowanie chorób oczu u pozostałych członków rodziny). Następnie przeprowadzone będzie badanie ostrości wzroku. Pamiętamy je wszyscy ze szkoły – Twoim zadaniem będzie odczytywanie kolejnych liter z tablicy Snellena, od największej do najmniejszej. W momencie, gdy przeczytanie którejś litery będzie Ci sprawiało trudność, lekarz będzie zakładał Ci soczewki. Jeśli po ich założeniu będziesz mógł odczytać wszystkie litery bez kłopotu, to znaczy, że masz wadę wzroku o wartości założonej soczewki. O ile niewyraźne będą dla Ciebie tylko litery z ostatnich rzędów, to można wytłumaczyć to stresem lub zmęczeniem. Jednak jeśli ostrość Twojego wzroku zatrzyma się w połowie tablicy – trzeba będzie zastanowić się, co dalej.

Refrakcja

Jednak ostrość wzroku to tylko wstęp. Jeżeli zauważamy u siebie problem z widzeniem przedmiotów bliskich lub dalekich, to konieczne będzie badanie refrakcji oka. Pozwoli ono określić, czy mamy krótkowzroczność, czy nadwzroczność. Wykonuje się wtedy tzw. refraktometrię automatyczną, czyli po prostu komputerowe badanie wzroku za pomocą refraktometru. Jest to trochę myląca nazwa, ponieważ to urządzenie z komputerem łączy jedynie obecność mikroprocesora. Niemniej jednak, wykonywane przez niego badanie daje obecnie wyniki najdokładniejsze z możliwych. Samo badanie trwa kilkanaście sekund i przebiega automatycznie, a urządzenie drukuje od razu wyniki, które lekarz wypisuje na recepcie na szkła. Badanie wzroku jest uważane za niepotrzebne, bo przecież wydaje się nam, że jeśli wszystko widzimy, to jest ok. W rzeczywistości jednak nawet mała wada może generować większe zmęczenie dla mózgu lub nawet bóle głowy, bo musi ponieść większy wysiłek, by przetwarzać obraz. Gdy zadbamy o nasze oczy, będziemy zdziwieni, jaką ulgę nam to przyniesie – mówi specjalista z firmy Poland Optical, zajmującej się dystrybucją sprzętu optycznego.

Materiał Partnera