Data: 8 stycznia 2018 Kategoria: Okulistyka i optyka

Co pokazuje komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku to popularne badanie, które wiele salonów optycznych oferuje swoim klientom nawet bezpłatnie. Nie każda osoba myśląca nad zakupem okularów jest jednak świadoma, że za pomocą komputerowego badania wzroku nie jest możliwe dobranie szkieł korekcyjnych. Tylko wizyta u okulisty pozwala bowiem na precyzyjne określenie naszej wady wzroku oraz dobór odpowiednich szkieł.

Komputerowe badanie wzroku – jak się je przeprowadza?

Podstawowym zadaniem komputerowego badania wzroku jest zbadanie ostrości widzenia pacjenta. Wbrew pozorom, badanie to nie jest wykonywane za pomocą komputera. Do jego przeprowadzenia służy bowiem specjalne urządzenie nazywane autorefraktometrem. Służy ono do badania ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka. W trakcie badania pacjent jest proszony o patrzenie na przedmiot znajdujący się w oddali przez mały otwór w autorefraktometrze. Każde oko jest badanie oddzielnie, a samo badanie trwa kilka sekund i jest bezbolesne. W celu jego przeprowadzenia do oka pacjenta trafia wiązka promieni podczerwonych. Następnie analizowane są refleksy tych promieni odbitych od układu optycznego oka. Procesor umieszczony w autorefraktomerze dokonuje pomiarów i przeliczenia wartości na wielkość refrakcji oka u pacjenta. Uzyskany w ten sposób wynik to jedynie przybliżona wartość korekcji optycznej. Takie badanie można wykonać w dobrych salonach optycznych, np. w Zakładzie optycznym Krystyny Pokornej-Stafin.

Komputerowe badanie wzroku a dobór odpowiednich szkieł

Właśnie ze względu na tę niedokładność badanie komputerowe wzroku nie pozwala na dokładne dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Mimo tego, jest to przydatne narzędzie często wykorzystywane przez okulistów, które jednak samo w sobie nie może być podstawą do doboru szkieł korekcyjnych, gdyż jest badaniem jedynie przedmiotowym. Aby okulista mógł dobrać odpowiednie dla pacjenta okulary, konieczne jest połączenie komputerowego badania wzroku z tradycyjnymi metodami badania wad wzroku. Metody te wymagają czynnego udziału pacjenta w badaniu, przetestowania przez niego różnych soczewek oraz wyłonienie takiej kombinacji szkieł, które dadzą optymalne rezultaty i jak najlepsze widzenie. Komputerowe badanie wzroku jest jednak doskonałym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest szybkie i precyzyjne określenie refrakcji oka. Dlatego badanie to powinno stanowić jedynie wstęp do właściwego zbadania stanu naszego wzroku oraz doboru na tej podstawie odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Materiał Partnera