Data: 4 października 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
komputerowe-badanie-wzroku

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Komputerowe badanie wzroku pozwala na bardzo szybkie określenie ostrości widzenia pacjenta. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne oraz bezbolesne i obecnie można je wykonać praktycznie w każdym większym salonie optycznym. Jednak, komputerowe badanie wzroku ma też swoje ograniczenia, ponieważ nie jest ono wystarczające do dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Przebieg badania

Badanie wykonywane jest za pomocą autorefraktometru. Urządzenie to dokonuje określenia ostrości wzroku na podstawie pomiarów soczewki oka oraz krzywizny rogówki. Badanie jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka sekund. W jego trakcie rola pacjenta ogranicza się do patrzenia w mały, oddalony przedmiot, który jest wyświetlany w urządzeniu. W tym czasie do oka pacjenta wpuszczana jest, całkowicie nieszkodliwa wiązka promieni podczerwonych. Refrektometr automatyczny dokonuje analizy odbijających się od układu optycznego oka refleksów i na jej podstawie określa dokładną wartość refrakcji oka.

Określenie korekcji optycznej

Dlaczego w takim razie nie można całkowicie zaufać urządzeniu i na podstawie podanych przez niego danych określić optymalnej mocy soczewek korekcyjnych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Badanie przeprowadzane za pomocą refraktometru automatycznego jest bowiem badaniem podmiotowym i nie wymaga czynnego udziału pacjenta. Wynik badania nie daje bowiem możliwości praktycznej weryfikacji dobranej mocy szkieł. Jest więc badaniem przybliżonym.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optyk z salonu  J. Kosiński w Tarnobrzegu: Aby dobrać najbardziej optymalną moc szkieł lub soczewek kontaktowych, konieczne jest dokładne sprawdzenia, jak pacjent się czuje oraz jak widzi w dobranych szkłach. Komputerowe badanie wzroku może być pomocne, i warto żeby stało się częścią pełnego badania wzroku, jednak nie może być jedynym wykonanym badaniem. Dobór okularów korekcyjnych wymaga bowiem czynnego udziału pacjenta oraz uwzględnienia jego indywidualnych odczuć związanych z użyciem konkretnych szkieł korekcyjnych.

Materiał Partnera