Data: 21 sierpnia 2018 Kategoria: Okulistyka i optyka
Laserowa korekcja oczu

Laserowa korekcja wzroku – informacje o zabiegu

Niestety, nie każdego natura obdarowała sokolim wzrokiem. Niektórzy ludzie rodzą się z wadami wzroku, u innych pojawiają się one w ciągu życia. Oczywiście, z pomocą okularów czy soczewek kontaktowych da się normalnie funkcjonować na co dzień. Można jednak też rozwiązać ten problem całkowicie, poddając się laserowej korekcji wzroku. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

 

Kiedy można skorygować wzrok?

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku kwalifikują się osoby posiadające wrodzone i nabyte wady wzroku, w tym krótkowzroczność, nadwzroczność, a także astygmatyzm. Zabieg, choć jest z zakresu chirurgii, należy do szybkich, prostych i mało inwazyjnych. Trwa około 15 minut i nie wymaga pozostawiania w klinice. Korekcja wzroku musi być oczywiście poprzedzona dokładną i kompleksową diagnostyką oczu. Wśród przeciwwskazań do zabiegu są m.in. ciąża i okres karmienia, cukrzyca, jaskra, zaćma, niestabilna wada refrakcji, silna alergia, odwarstwienie siatkówki, rozrusznik serca. Specjaliści radzą też, by laserowej korekcji wzroku nie poddawały się osoby przed 21. rokiem życia.

 

Jak wygląda zabieg?

W czasie zabiegu korekcji laser zostaje nakierowany na rogówkę oka, działanie jego promieni powoduje zmiany w tkance rogówki. W przypadku pacjentów z krótkowzrocznością efektem kuracji jest spłaszczenie rogówki, a przy nadwzroczności – uwypuklenie rogówki. Zmiana krzywizny rogówki pociąga za sobą poprawę ostrości widzenia u pacjenta. Jeśli zabieg laserowej korekcji jest wykonany prawidłowo, wada wzroku ulega likwidacji. Zarówno w dniu zabiegu, jak i przed nim pacjent powinien stosować się do wskazówek i zaleceń lekarza i np. nie korzystać z soczewek kontaktowych czy kosmetyków do oczu.

 

Zalecenia po zabiegu

Jak podkreśla doświadczony okulista z kliniki Okulus w Kaliszu, aby efekty zabiegu laserowej korekcji wzroku były optymalne, pacjent powinien przestrzegać zaleceń pooperacyjnych oraz pamiętać o wizytach kontrolnych. Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest odpoczynek, a nawet krótki sen. Do tego wskazana jest aplikacja kropli do oczu przepisanych przez okulistę. Mogą pojawić się takie przemijające objawy jak światłowstręt, łzawienie oczu, uczucie suchego oka czy dyskomfort widzenia. Szczególna ostrożność jest zalecana w pierwszych trzech dniach po zabiegu, w tym odpoczynek, unikanie ostrego światła, dymu i zapylonych pomieszczeń, unikanie tarcia i ucisku oczu oraz tymczasowa rezygnacja z makijażu oczu. O wszystkie informacje i zalecenia najlepiej pytać lekarza prowadzącego.

Materiał Partnera