Data: 19 czerwca 2020 Kategoria: Okulistyka i optyka
badanie wzroku

Kiedy badanie wzroku można wykonać bezpłatnie?

Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Zdrowe oczy pozwalają nam oglądać świat, czytać i sprawnie wykonywać wszelkie czynności. Nic więc dziwnego, że wszelkie zaburzenia widzenia skutkują znacznym obniżeniem komfortu życiowego. Jeśli zatem podejrzewamy u siebie problemy w tym zakresie, warto niezwłocznie udać się na badanie wzroku. Czy można je przeprowadzić za darmo?

Na czym polega badanie wzroku?

Chociaż panuje powszechne przekonanie, iż badaniem wzroku zajmują się okuliści, w rzeczywistości specjalistą z dziedziny korekcji wad wzroku jest optometrysta. To właśnie u niego możemy przebadać się pod kątem krótkowzroczności lub nadwzroczności, a także astygmatyzmu i innych zaburzeń widzenia. Obecnie badanie przeprowadzane jest przeważnie przy użyciu autorefraktometru. Jest to metoda komputerowa pozwalająca ocenić ostrość widzenia i dobrać korekcję do dali i bliży. Ponadto w badaniach wykorzystuje się również foropter i rzutnik optotypów Na podstawie wyników dobiera się szkła korekcyjne.

Kiedy przeprowadzić badanie wzroku?

Na wizytę u optometrysty należy zgłosić się w przypadku wystąpienia symptomów związanych z nieprawidłowym widzeniem, czy to z daleka, czy z bliska, np. podczas czytania lub pracy przy komputerze. Niewyraźny, rozmazujący się obraz to główny objaw problemów ze wzrokiem. Zdarza się jednak, że wada wzroku daje dość nieoczywiste objawy, których możemy nie skojarzyć właśnie z problemami spowodowanymi nieprawidłowym widzeniem. Mogą to być np. bóle głowy, trudności z koncentracją czy też mrużenie oczu, co jest częstym symptomem wad wzroku u dzieci. Dlatego też nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy problemów ze wzrokiem, warto regularnie przeprowadzania badania u optyka i optometrysty.

Czy wzrok można przebadać bezpłatnie?

Nie da się ukryć, że współczesna kondycja służby zdrowia nieraz budzi zastrzeżenia pacjentów, zwłaszcza pod względem kosztów zabiegów medycznych, za które niejednokrotnie trzeba sporo zapłacić, szczególnie gdy zależy nam na wysokiej jakości usług. Utarło się przekonanie, że wszelkie badania wykonywane u specjalistów są płatne, jednak jak się okazuje, nie musi tak być. Jeśli zależy nam na bezpłatnym badaniu wzroku, to można je wykonać w niektórych profesjonalnych salonach optycznych. Przykładowo firma Optical Center Oftal-Koralewscy z siedzibą w Poznaniu oferuje darmowe badanie wzroku przy zakupie okularów. Warto przy tym zaznaczyć, że na zakup można zdecydować się także w późniejszym terminie. To doskonały sposób, by nieodpłatnie sprawdzić wzrok u doświadczonych specjalistów z dziedziny optometrii oraz optyki.

Materiał Partnera