Data: 14 listopada 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
wady wzroku

Jakie wady wzroku można skorygować za pomocą okularów?

Przy prawidłowym widzeniu wpadające do oka promienie świetlne skupiają się dokładnie na siatkówce, której włókna nerwowe po odebraniu sygnałów przekazują je do mózgu. Jeżeli jednak docierające do oka promienie nie skupiają się na siatkówce, wtedy mamy do czynienia z wadami wzroku. Do najczęściej występujących należą dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Wszystkie te wady można skutecznie korygować za pomocą okularów korekcyjnych.

Okulary dla krótkowidza

U osób, u których występuje krótkowzroczność, wpadające do oka promienie świetlne nie skupiają się na siatkówce, tylko przed nią. Właśnie dlatego krótkowidz doskonale widzi przedmioty, które znajdują się blisko niego, natomiast rozmazuje mu się obraz rzeczy które są w pewnym oddaleniu. Krótkowzroczność można skutecznie korygować przy pomocy okularów z soczewkami rozpraszającymi. Moc takich okularów oznacza się w dioptriach ze znakiem minus (-).

Okulary dla dalekowidza

Przy dalekowzroczności (nadwzroczności) docierające do oka promienie skupiają się z kolei za siatkówką, przez co dalekowidz nie jest w stanie wyraźnie widzieć przedmiotów które znajdują się blisko niego, ani np. czytać, za to doskonale widzi rzeczy, które są w pewnej od niego odległości. Tę wadę wzroku niweluje się za pomocą okularów korekcyjnych z soczewkami skupiającymi, z mocą określaną w dioptriach ze znakiem plus (+).

Okulary dla osób z astygmatyzmem

Przyczyną astygmatyzmu jest krzywizna rogówki. Ta wada wzroku może dotyczyć zarówno osób z krótko-, jak i z dalekowzrocznością. Wpadające do oka promienie świetlne są załamywane, przez co nie skupiają się w punkcie, tylko w dwóch płaszczyznach. Osoba posiadająca tego typu wadę wzroku widzi więc dobrze albo w pionie albo w poziomie. Patrząc na krzyż jest w stanie dobrze widzieć tylko jedno ramie. Do korekcji astygmatyzmu konieczne jest użycie okularów z soczewkami cylindrycznymi, które zniwelują krzywiznę rogówki.

Niezależnie od tego jaką wadę wzroku posiadamy, konieczne jest jej korygowanie. W tym celu musimy się zgłosić do okulisty oraz do salonu optycznego. Niektóre salony optyczne, m.in. Salon Optyczny J. Kosiński w Tarnobrzegu i w Sandomierzu, posiadają także profesjonalne gabinety okulistyczne, dzięki czemu możemy w ciągu jednego dnia wykonać wszystkie niezbędne badania oraz dobrać odpowiednie okulary korekcyjne.

Materiał Partnera