Data: 20 sierpnia 2018 Kategoria: Okulistyka i optyka
Co brać pod uwagę przy wyborze okularów dla dziecka?

Jak dobrać okulary dla dziecka? Porady i wskazówki

Problemy ze wzrokiem nie muszą być wynikiem wieku – wiele dzieci już od najmłodszych lat zdradza objawy wad widzenia, takich jak krótkowzroczność i nadwzroczność. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze dobranie odpowiednich okularów, bowiem nieskorygowana wada wzroku może z czasem ulec pogłębieniu, co będzie miało bardzo duży wpływ na komfort życia malucha. Jak powinniśmy dobrać okulary?

Kiedy dziecku będą potrzebne okulary?

Rozpoznanie wady wzroku u małego dziecka nie jest proste. Dziecko samo nie powie, że źle widzi, bowiem samo nie wie, jak powinno widzieć. O niektórych problemach może świadczyć zachowanie dziecka, np. mrużenie oczu podczas patrzenia na obiekty znajdujące się daleko lub blisko, przecieranie powiek, zamykanie jednego oka bądź przekrzywianie głowy na boki. W innych przypadkach o problemach mogą świadczyć takie dolegliwości jak częste bóle głowy czy obniżona koncentracja – dziecko widzi wyraźnie, jednak wada wzroku powoduje, że zdolność akomodacji oka jest niższa niż powinna, co powoduje nadmierne zmęczenie i prowadzi do powyższych objawów. W taki przypadkach koniecznie powinniśmy iść z dzieckiem na badanie wzroku. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzona wada, wtedy niezbędne będzie zakupienie odpowiedniej pomocy optycznej, czyli okularów.

Jakie soczewki?

Doświadczony optyk w zależności od problemów dziecka proponuje stosowne rozwiązanie w celu skorygowania wady. Poza parametrami soczewek bardzo istotna jest również kwestia materiału, z jakiego zostaną one wykonane. Do okularów noszonych przez małe dzieci zalecane są soczewki z tworzyw sztucznych, takich jak PNX. Dlaczego? Przede wszystkim tworzywa sztuczne są lżejsze od szkła i przez to bardziej komfortowe w noszeniu dla malucha. Po drugie są bardziej trwałe, wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. W czasie zabawy dziecko może się przewrócić lub przypadkowo zostać uderzona w twarz, np. piłką – szkło nie nadaje się do używania w takich warunkach, ponieważ tłucze się i przez to może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla oka dziecka.

Oprawki

Podobnie jak w przypadku soczewek najlepszym materiałem na oprawki do okularów dziecięcych są lekkie i wytrzymałe tworzywa sztuczne. W ofercie gabinetów optycznych, takich jak Salon Optyczny Janusza Kosińskiego znajdziemy bardzo szeroki wybór oprawek w różnych kształtach i rozmiarach. Co wziąć pod uwagę przy wyborze? Fachowcy zalecają, żeby oprawki były jak największe, dzięki czemu nie będą ograniczać dziecko pola widzenia i maksymalnie zwiększą jego komfort widzenia. W kwestii kształtu, koloru i innych elementów estetycznych warto pozostawić wolno rękę w wyborze naszemu dziecku – będzie ono miało większą motywację do noszenia okularów, które samo wybierze.

Materiał Partnera