Data: 4 maja 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
soczewki kontaktowe

Jak dbać o higienę soczewek?

W całej historii korekcji wad wzroku soczewki kontaktowe są najwygodniejszą opcją dostępną dla osób posiadających kłopoty z ostrym widzeniem. Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają soczewki, warto przestrzegać kilku zasad ich właściwego użytkowania. Najważniejsza kwestia związana z soczewkami kontaktowymi dotyczy ich właściwej higieny.

Każdy przedmiot służący poprawie jakości widzenia wymaga odpowiedniej pielęgnacji – przekonuje specjalista z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz. W przypadku okularów sprawa jest o tyle prosta, że zaniedbana higiena szkieł przekłada się wprost na dostrzegany obraz. Natomiast niewłaściwie oczyszczone soczewki kontaktowe nie wpływają tak wyraźnie na sposób widzenia. Niestety, nieprzestrzeganie zasad higieny niesie ze sobą znacznie groźniejsze konsekwencje: w postaci zakażeń oka i uszkodzeń rogówki.

Mycie soczewek kontaktowych

Temu zabiegowi powinniśmy poddawać soczewki codziennie, chyba że korzystamy z wersji jednodniowej, którą wyrzucamy od razu po zdjęciu. Wielodniowe soczewki należy myć w specjalnym płynie za każdym razem, kiedy wyciągniemy je z oczu. W przeciwnym razie na ich powierzchni mogą rozwinąć się bakterie, żywiące się biologicznym osadem pochodzącym z oka.

Jak myć soczewki?

Przed myciem soczewek trzeba dokładnie umyć i osuszyć ręce. Następnie wyciągamy pierwszą soczewkę i umieszczamy ją w wypełnionym uprzednio płynem do soczewek wgłębieniu dłoni. Na soczewkę wlewamy jeszcze kilka kropel płynu i pocieramy opuszką palca przeciwnej dłoni. Ponownie płuczemy i umieszczamy w pojemniczku również wypełnionym świeżym płynem. Następnie w ten sam sposób oczyszczamy soczewkę z drugiego oka. Pamiętajmy, by zawsze wkładać soczewkę do tej samej komory pojemnika: soczewkę z prawego oka do prawej komory, z lewego – do lewej.

Jak dbać o pojemnik na soczewki?

Higiena pojemnika na soczewki jest często pomijana, a to bardzo poważny błąd – przypomina ekspert z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz. Pojemniczek powinniśmy dokładnie myć każdego ranka po założeniu soczewek i zostawiać do całkowitego osuszenia. Wieczorem należy wypełnić obie komory świeżym płynem. To bardzo ważne – nigdy nie zostawiaj w pojemniczku używanego płynu! Nie należy też przelewać płynu z jednej komory do drugiej. Pojemnik należy wymieniać raz na miesiąc, a najrzadziej raz na 3 miesiące.

Choć szczegółowe przestrzeganie zasad higieny soczewek kontaktowych zdaje się skomplikowane, tak naprawdę zabiera tylko kilka minut dziennie. Jeżeli jednak nie masz czasu, czy chęci poddawać się codziennym rytuałom związanym z pielęgnacją soczewek, warto rozważyć ewentualność sięgnięcia po soczewki jednodniowe.