Data: 13 grudnia 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
badanie wzroku

Jak często powinno się badać wzrok?

Oczy to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie ogromnej większości działań, jakich podejmujemy się każdego dnia. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Oprócz stosowania zróżnicowanej diety i oszczędzania wzroku, np. poprzez robienie przerw od pracy przy komputerze, kluczowa jest profilaktyka. W zależności od wyjściowego stanu oczu, a także naszego wieku rutynowe badania okulistyczne wykonuje się w różnych odstępach czasu.

Badania profilaktyczne u osób młodych

Dzieci i młodzież poddawane są regularnej kontroli jakości widzenia w szkołach. Później musimy pamiętać o wizytach u okulisty sami. Jeśli widzimy dobrze, a oczy zasadniczo nie bolą, na wszelki wypadek warto wybrać się na badanie raz na dwa, ewentualnie trzy lata.

Bywa, że podczas takiej profilaktycznej wizyty ujawniona zostaje wada wzroku, z której nie zdawaliśmy sobie sprawy, tłumacząca jednak chociażby nawracające bóle głowy – mówi przedstawicielka salonu optycznego Optyk-Dębica.pl.

Wszelkie zmiany dobrze jest (s)kontrolować

Jeżeli kiedykolwiek stwierdzono u nas problem z widzeniem, częstotliwość wizyt kontrolnych powinien określić lekarz, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Szczególnie gdy decydujemy się na korekcję wzroku przy pomocy okularów lub szkieł kontaktowych – zwłaszcza w pierwszym okresie przyzwyczajania się do nich warto odwiedzać okulistę nieco częściej, aby ocenił on, jak tolerujemy wybrane przez nas rozwiązanie.
Zgłosić się na badanie należy każdorazowo, kiedy obserwujemy jakiekolwiek niepokojące sygnały w okolicy oka, kiedy nasz wzrok się długotrwale pogarsza, tj. nie jedynie chwilowo, np. w związku ze zmęczeniem – ale też gdy nasze oczy od jakiegoś czasu męczą się szybciej niż zazwyczaj. Jeżeli nie odczuwamy podobnych dolegliwości, przy korygowanej wadzie wzroku wystarczy zgłaszać się na profilaktyczną kontrolę raz do roku.

Z wiekiem częściej

Ta częstotliwość wizyt u okulisty obowiązuje również dobrze widzące osoby po 40. roku życia. Wzrok z wiekiem bowiem słabnie, rośnie też tendencja do widzenia gorzej jednocześnie w bliży i dali, a także ryzyko wystąpienia chorób takich jak jaskra. A jak w przypadku większości schorzeń, tak i te odpowiednio wcześnie wykryte znacznie łatwiej poskromić.

Materiał Partnera