Data: 26 października 2019 Kategoria: Okulistyka i optyka
badanie wzroku

Jak często należy badać wzrok?

Jak często badać wzrok? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, zależy to bowiem od naszego wieku, przewlekłych lub przebytych chorób, aktualnej wady wzroku czy nagłego pogorszenia widzenia. Warto jednak badać wzrok regularnie, natomiast o tym jak często powinniśmy to robić odpowie optometrysta – bowiem nie tylko u okulisty możemy szukać porady dotyczącej naszego wzroku.

Zapewne większość osób przy problemach ze wzrokiem w pierwszej kolejności myśli o wizycie u okulisty. Nie jest to jednak jedyny specjalista, który może nam pomóc. Przy pogorszeniu widzenia warto udać się do optometrysty – w Poznaniu specjaliści od wzroku przyjmują w salonie optycznym Oftal-Koralewscy. Specjalistyczny sprzęt do badania wzroku oraz doświadczenie i wiedza optometrysty pozwoli nie tylko na określenie naszej wady wzroku, ale również na wykrycie ewentualnych chorób oczu.

Badanie wzroku dziecka

W przypadku młodych osób zaleca się wykonywanie badania wzroku dosyć często. Z racji tego, że dzieci rosną, a wraz z szybkim rozwojem wada wzroku może się pogłębiać – badanie zaleca się wykonywać raz w roku. Pobieżne badanie ostrości widzenia wykonywane jest zazwyczaj na bilansie, jednak warto kontrolować również inne parametry, takie jak pole widzenia czy ciśnienie w gałce ocznej.

Choć choroby oczu dotyczą najczęściej osób po 50 roku życia, warto zadbać o wzrok już w dzieciństwie. Wcześnie wykryte wady widzenia czy choroby oczu dają większe szanse na wyleczenie i niepogłębianie się wady. Duża wada wzroku może utrudnić dziecku naukę w szkole.

Jak często badać wzrok u osób dorosłych?

W przypadku osób dorosłych nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia. Jeśli nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem badanie należy wykonywać profilaktycznie raz na dwa-trzy lata. Po 40 roku życia możemy je wykonywać nieco częściej, najlepiej raz w roku. Oczywiście w przypadku nagłego pogorszenia widzenia lub innych nieprawidłowości poszukajmy pomocy u specjalisty jak najszybciej.

Osoby noszące soczewki kontaktowe lub okulary powinny wykonywać badanie częściej. W przypadku ustabilizowanej wady warto zbadać się przynajmniej raz w roku. Jeśli nasz wzrok się pogorszy lub będziemy odczuwać pieczenie lub łzawienie oczu podczas noszenia soczewek – do lekarza udajmy się jak najszybciej, może to być bowiem objaw zapalenia spojówek.

Jeśli cierpimy na choroby oczu lub inne, przewlekłe dolegliwości, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, regularne wizyty mogą być niezbędne nawet co kilka miesięcy. W przypadku jaskry na wizytę powinniśmy umawiać się co trzy miesiące – nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Materiał Partnera