Data: 4 listopada 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
zacma

Diagnostyka zaćmy

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to choroba polegająca na stopniowym mętnieniu soczewki oka. Pojawia się wraz ze starzeniem organizmu, choć bywa też wrodzona. Prowadzi do całkowitej ślepoty. Plamki i zmętnienia atakują soczewkę oka, pogarszając widzenie i ograniczając jego obszar. Szczególnie narażone są kobiety, zwłaszcza starsze. Jak wykryć zaćmę i dać sobie szansę na zachowanie wzroku?

Pierwsze objawy i diagnoza

Ponieważ zaćma postępuje stopniowo, można ją powstrzymać we wczesnej fazie. Z drugiej strony, ponieważ pierwsze objawy łatwo jest wyjaśnić innymi czynnikami (choćby przemęczeniem), bywają one bagatelizowane. To poważny błąd, im bowiem wcześniej wykryje się schorzenie, tym mniejsze ryzyko całkowitej utraty wzroku. Czego nie wolno lekceważyć? Do pierwszych objawów należy postępująca krótkowzroczność. Niektórzy spośród pacjentów zmagają się na tym wczesnym etapie z podwójnym widzeniem. Charakterystycznym objawem jest także rozszczepianie światła wokół jego źródła. Jest to szczególnie uciążliwe podczas prowadzenia auta. Trudniej jest rozróżniać kolory, ponieważ cały obraz zaczyna robić się zażółcony lub brązowy.

Aby postawić w 100% pewną diagnozę, należy wykorzystać profesjonalny sprzęt optyczny. Pomocne będą tutaj dwa badania. Pierwsze to badanie przedniego odcinka gałki ocznej. Używa się do tego lampy szczelinowej. Badanie jest nieinwazyjne i proste. Pozwala wskazać, czy soczewka mętnieje, a jeśli tak – na jakim etapie jest choroba. Jednocześnie warto wykonać badanie dna oka, które wykluczy inne zmiany mogące wywoływać objawy podobne do zaćmy, takie jak: zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnieniowe zmiany plamki. To badanie także jest proste i nieinwazyjne.

Nowoczesna technologia w walce z kataraktą

Kiedyś leczenie zaćmy było trudne i inwazyjne. Czekano, aż soczewka całkowicie zmętnieje, a następnie usuwano ją, a następnie dawano bardzo „mocne” okulary, które zastępowały brakujący element optyczny oka. Dziś, wykorzystując nowoczesne sprzęty optyczne, można wykonywać proste, bardzo skuteczne zabiegi już na wczesnych etapach rozwoju choroby u pacjentów w każdym wieku. Firmy specjalizujące się w sprzęcie do salonów optycznych i gabinetów okulistycznych (przykładem takiej firmy może być np. www.polandoptical.pl) zaopatrują je w coraz nowocześniejsze aparaty, które przywracają nadzieję tym, którzy jeszcze kilkanaście lat temu musieliby pogodzić się z utratą wzroku. Nowoczesna technologia oraz wiedza i fachowość lekarzy pozwalają cieszyć się widokiem świata i pełną sprawnością wzroku przez długie lata.

Materiał Partnera