Data: 6 czerwca 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
soczewki kontakowe

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

W XXI wieku soczewki kontaktowe zdobywają sobie coraz większą popularność. Jeszcze nie tak dawno temu większość osób do korekcji wady wzroku wolało używać okularów, najczęściej tłumacząc swoją decyzję przyczynami finansowymi lub trudnościami w założeniu soczewki. Dziś jednak ta sytuacja ulega diametralnej zmianie. Soczewki kontaktowe są chętnie noszone nie tylko przez osoby dorosłe, ale również przez dzieci. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Mity na temat noszenia soczewek przez dzieci

W obiegowej opinii osób, które niewiele wiedzą na temat soczewek kontaktowych, króluje przekonanie, że dzieci do korekcji wady wzroku nie powinny używać soczewek kontaktowych, a okulary. Swoje opinie najczęściej tłumaczą tym, że dzieci mogą sobie nie poradzić z codziennym zakładaniem soczewek oraz z dbaniem o ich właściwą higienę. Innym często przytaczanym argumentem jest fakt, że wady wzroku u dzieci ulegają ciągłym zmianom i stabilizują się dopiero około 20. roku życia. Czy argumenty te są słusznie? I tak, i nie.

Argumenty za noszeniem soczewek u dzieci

Jak tłumaczy nas rozmówca ze sklepu internetowego Abcsoczewki.plLudzkie oko faktycznie najbardziej rozwija się do około 20. r. ż., jednak nie oznacza to, że wady wzroku (zwłaszcza krótkowzroczność) nie ulegają później żadnym zmianom. Co więcej, powinien to być dodatkowy argument do podjęcia decyzji o zamianie okularów na soczewki kontaktowe. Przy dokonywaniu regularnych wizyt u okulisty, przy wykryciu pogłębiania się wady wzroku u pacjenta noszącego na co dzień „kontakty”, wystarczy jedynie zmiana soczewek, które i tak mają określony czas trwałości. Jeżeli zaś pacjent nosi okulary konieczna jest dużo kosztowniejsza wymiana szkieł.

W kwestii radzenia sobie przez dziecko z codzienną higieną oraz zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, jest to oczywiście sprawa indywidualna, bo podobne wątpliwości można mieć również w stosunku do niektórych osób dorosłych. Dzieci są różne i w różnym tempie dojrzewają. Najmłodsi pacjenci samodzielnie korzystający na co dzień z soczewek kontaktowych mają zaledwie 8 lat i bez problemu radzą sobie z ich zakładaniem oraz codzienną pielęgnacją.

Dodatkowe korzyści

Według raportu stworzonego przez Europejską Radę Optometrii i Optyki, noszenie przez małe dzieci soczewek kontaktowych zamiast okularów przynosi bardzo duże korzyści w postaci zwiększonej jakości życia. Dzięki noszeniu soczewek dzieci mają większe pole widzenia i nie mają problemów np. z uprawianiem sportu. Nie czują się wykluczone i w znaczący sposób zmienia się ich samoocena. Także ta dotycząca ich wyglądu.