Data: 23 października 2017 Kategoria: Okulistyka i optyka

Czujesz, że gorzej widzisz? Reaguj!

Nieostre widzenie i pogarszający się wzrok to sygnał, że należy zgłosić się do okulisty. Takie objawy mogą świadczyć o wadzie wzroku. Brak właściwej korekcji takiej wady zmusza sprawniejsze oko do większego wysiłku i ciągłego napinania mięśni wewnątrz gałki ocznej, które są odpowiedzialne za akomodację. Warto zadbać o stan narządu wzroku, stosując suplementację lub dietę bogatą w witaminy, minerały i karetonoidy. (1,2)

Dlaczego oko gorzej widzi?

 

Oko jest skomplikowanym układem optycznym, który składa się przede wszystkim z rogówki, soczewki, cieczy wodnistej i ciała szklistego. Układ ten ma zdolność łamania światła. Oko miarowe (czyli prawidłowe) ogniskuje światło na soczewce, która ma zmienną moc, zależną od odległości od obiektu, na który oko patrzy. Moc łamiąca soczewki zwiększa się, jeśli oko ogląda przedmiot z bliska, a zmniejsza – gdy z daleka. Widzenie z bliży prowadzi do napięcia akomodacji (nastawności), czyli zmian tej mocy i kształtu soczewki w efekcie napinania okrężnych włókien mięśnia rzęskowego oka. (1)

Dzięki akomodacji oko potrafi prawidłowo ogniskować obraz przedmiotu oglądanego z bliska, mimo że promienie, które ten przedmiot odbija, są rozbieżne. Moc oka miarowego wynosi 62 dioptrie (D), przy czym rogówka ma moc +43 D, a soczewka +19 D. Jeśli nie ma równowagi między mocą układu optycznego oka a długością gałki ocznej, rozpoznaje się wadę refrakcji. W takich przypadkach mówi się o tzw. oku niemiarowym, w którym światło może ogniskować się przed siatkówką (wtedy mamy do czynienia z krótkowzrocznością) lub za siatkówką (to nadwzroczność). Kiedy układ optyczny oka nie ma jednego punktowego ogniska, rozwija się niezborność (astygmatyzm). Obraz, który nie został prawidłowo zogniskowany, jest nieostry. (1)

 

Niewyraźne widzenie – co robić?

 

Nie udało się jeszcze opracować metod, które pozwoliłyby zatrzymać progresję wad wzroku. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty, który zaleci odpowiednią korekcję wady (szkła okularowe, soczewki kontaktowe). Później należy pamiętać o regularnych kontrolach okulistycznych. Warto też jak najwięcej czasu spędzać w naturalnym oświetleniu oraz zadbać o prawidłowe oświetlenie sztuczne wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza w czasie pracy wzrokowej. (1)

Wady wzroku często są uwarunkowane genetycznie, więc u ich podstaw leżą niemodyfikowalne czynniki ryzyka. Można jednak zapobiegać pogarszaniu się wzroku w wyniku chorób narządu wzroku. Jednym z ważnych elementów profilaktyki jest dieta, która powinna dostarczać odpowiednie ilości witamin, składników mineralnych i innych związków antyoksydacyjnych, które wykazują działanie ochronne na siatkówkę. Należą do nich m.in.:

  • witamina C (w grejpfrutach, cytrynach, truskawkach, szpinaku, kalafiorze i pomidorach);
  • witamina E (w pestkach słonecznika, olejach roślinnych, zarodkach pszennych i awokado);
  • karotenoidy, w tym luteina i zeaksantyna (we włoskiej kapuście, koprze, brukselce i sałacie);
  • kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA i EPA (w sardynkach halibutach i dorszach);
  • cynk (w kiełkach zbóż, otrębach i rybach morskich);
  • selen (w rybach, kukurydzy, warzywach strączkowych). (2)

 

Jeśli podaż tych substancji z dietą jest niewystarczająca, warto stosować suplement diety, najlepiej preparat złożony – taki jak Lutezan, który zawiera m.in. ekstrakty roślinne (z antocyjanidynami), witaminy C i E, luteinę, zeaksantynę, cynk, selen i miedź. (3)

Więcej na temat reagowania w przypadku pogarszającego się wzroku dowiesz się na lutezan.pl >>

 

1. Pogrzebielski A. Przeciwdziałanie pogłębianiu się wady wzroku. http://okulistyka.mp.pl/lista/63099,przeciwdzialanie-poglebianiu-sie-wady-wzroku Data dostępu: 29.05.2017

2. Pogrzebielski A. Czy dieta ma wpływ na wzrok? http://dieta.mp.pl/lista/83193,czy-dieta-ma-wplyw-na-wzrok Data dostępu: 29.05.2017

3. Lutezan (preparat złożony) – kapsułki. https://bazalekow.mp.pl/lek/89155,Lutezan-kapsulki Data dostępu: 29.05.2017

Materiał Partnera