Data: 13 września 2016 Kategoria: Okulistyka i optyka
soczewki progresywne

Charakterystyka soczewek progresywnych

Soczewki progresywne są zalecane osobom, które zmagają się z presbiopią. Wadę tę potocznie nazywa się starczowzrocznością, ponieważ pojawia się wiekiem. Nie dotyczy jednak tylko osób w podeszłym wieku, a już 40-latków. Jest to utrata zdolności ostrego widzenia z bliska. By móc widzieć wyraźnie, konieczna jest soczewka korekcyjna. Soczewki progresywne umożliwiają widzenie z bliska i z daleka, dzięki czemu nie trzeba ich zmieniać.

Soczewki kontaktowe i okulary

Dzięki nowoczesnej technologii, obecnie wszystkie wady wzroku możemy korygować za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Po konsultacji z lekarzem okulistą dobieramy metodę korekcji dla dalekowidza, krótkowidza czy astygmatyka. W przypadku presbiopii, mamy dwie możliwości. Wybrać okulary lub soczewki dwuogniskowe albo zdecydować się na okulary, lub soczewki kontaktowe progresywne, które będziemy mogli nosić cały czas. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia niewiarygodną swobodę na co dzień.

Progresywne widzenie

Nie bez powodu omawiane przez nas soczewki nazywa się progresywnymi. Jest to innowacyjne i rewolucyjne rozwiązanie, które umożliwia płynną zmianę mocy widzenia. Alternatywą dla soczewek progresywnych są soczewki dwuogniskowe. Korygują one widzenie do dali i bliży, jednak nie umożliwiają ostrego widzenia tak zwanych obszarów pośrednich. Niektórym osobom, które stosują szkła dwuogniskowe, w obszarze pośrednim dwoi się obraz przed oczami – dowiadujemy się w salonie optycznym Pan Hilary z Łodzi. Progresywne soczewki zapewniają widzenie symultaniczne. Trzeba wiedzieć, że do używania soczewek progresywnych, zarówno kontaktowych jak i okularowych, nasze oczy muszą się przyzwyczaić. Czas adaptacji jest kwestią indywidualną, jednak zwykle nie trwa on dłużej niż kilka godzin.

Jak przyzwyczaić się do soczewek progresywnych?

W okularowej soczewce strefa progresji znajduje się na środku, pomiędzy strefą mocy do dali na górze i strefą mocy do czytania na dole. By widzieć wyraźnie, nasze oczy muszą przyzwyczaić się do patrzenia przez okulary w taki sposób, by odnaleźć odpowiednią do odległości strefę. Kiedy pierwszy raz zakładamy okulary progresywne, najlepiej wypróbować je w pozycji stojącej lub siedzącej, ponieważ podczas chodzenia na początku może wydawać nam się, że obraz się rozpływa. Trzymamy głowę prosto i patrzymy w dal z oczami skierowanymi poziomo, by dobrze widzieć na dużą odległość. By patrzeć blisko, oczy naturalnie kierujemy w dolną część soczewki. Na początku naszej przygody z okularami progresywnymi musimy się przyzwyczaić do tego, że by spojrzeć w bok, musimy przekręcić głowę. Wtedy wzrok nie schodzi z odpowiednie sfery. Nie jest to jednak żadne utrudnienie, nawet dla osób kierujących samochodem, o ile dobierzemy odpowiednie rozwiązanie. W przypadku progresywnych soczewek kontaktowych nauka patrzenia to tylko i wyłącznie kwestia czasu upływającego od ich założenia.

Materiał Partnera