Data: 19 sierpnia 2019 Kategoria: Okulistyka i optyka
okulista

Cechy dobrego okulisty

Nasze oczy wymagają profesjonalnej opieki. Należy je oszczędzać i z głową spędzać czas przed monitorem komputera czy telewizora – to podstawa. Dodatkowo raz na jakiś czas trzeba wybrać się do okulisty na wizytę kontrolną. Zawsze należy wybierać najlepszych specjalistów. Przeczytaj, czym wyróżnia się dobry okulista. Sprawdź, jak często badać wzrok.

Jak często badać wzrok?

Częstotliwość badania zależy przede wszystkim od wieku. Im wyższy wiek, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry czy zaćmy. Dlatego też po przekroczeniu 50 roku życia badania należy zrobić raz na rok – tłumaczy specjalista z Nemezis.

Dziecko pierwszy raz powinno odwiedzić okulistę w wieku trzech lat. Należy sprawdzić, jak rozwijają się oczy i czy wszystko jest tak, jak być powinno. Czas rozwoju dziecka to czas szybkich zmian. Dlatego też dzieci powinno badać się raz do roku. Jeżeli myślimy o młodzieży i osobach dorosłych to badania mogą odbywać się co trzy lata – chyba że wcześniej wystąpią jakieś niepokojące objawy. Wszystkie zmiany należy jak najszybciej sprawdzać.

Jak wybrać dobrego okulistę?

Wiemy już jak często wykonywać badania. Teraz czas na to, czym się kierować przy wyborze specjalisty. Tylko dobrze przeprowadzone badanie ma sens. Pamiętajmy, że żeby wykryć choroby oczu, niezbędny jest profesjonalny sprzęt. To jest pierwsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę. Okulista bez dobrego sprzętu nie jest w stanie przeprowadzić badania prawidłowo.

Dobry okulista to taki, który ma profesjonalne podejście do pacjenta i poświęca mu odpowiednią ilość czasu i uwagi. Badanie musi być wykonane bardzo dokładnie. Okulista powinien wytłumaczyć całą procedurę i uprzedzić pacjenta, o tym, co będzie się działo – jest to ważne dla komfortu pacjenta. Powinien go także wysłuchać – wywiad jest bardzo ważną częścią, która powinna poprzedzić badanie.

Okulista godny zaufania to lekarz, który cieszy się nieposzlakowaną opinią zarówno w środowisku lekarskim, jak i wśród pacjentów. Warto popytać znajomych, rodzinę, swojego internistę czy poczytać opinie w internecie – wszystko to pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru.

Zawsze warto także zaczerpnąć drugiej opinii i być pewnym na sto procent. Szczególnie jeżeli mamy poważny problem. Dobrze jest zatem wybrać sobie dwóch specjalistów i porównać ich diagnozy i opinie. Wtedy będziemy pewni wyników badań. Znaleźć dobrego specjalistę nie jest trudno, ale szukać należy w odpowiedni sposób. Trzeba zwracać uwagę na szczegóły i podejście lekarza.

Materiał Partnera