Data: 25 lutego 2019 Kategoria: Okulistyka i optyka
adm-leczenie

AMD – objawy, przyczyny i leczenie

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, to choroba, która dotyka ok. 8% osób po 50. roku życia. Częstotliwość jej występowania rośnie wraz z wiekiem, a wczesne rozpoznanie pozwala opóźnić, a nawet zahamować rozwój choroby. Zobaczmy jakie objawy daje AMD i w jaki sposób możemy ją leczyć.

Jak rozpoznać AMD?

Pojawienie się objawów związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej jest ściśle powiązane z wiekiem. Im człowiek starszy, tym ryzyko ich wystąpienia jest większe. O ile w grupie 50. latków cierpi na nią tylko co 10 człowiek, o tyle w grupie 80. latków problem ten dotyczy już 40% populacji.

Pierwszym objawem, który może zaniepokoić jest pogorszenie ostrości widzenia, widzenie zniekształconych liter i krzywienie się linii prostych. W przypadku AMD w postaci suchej zmiany te następują powoli, przez co trudniej jest je wyłapać. Natomiast w przypadku AMD w postaci wysiękowej objawy występują nagle, przez co zdecydowanie łatwiej jest je zauważyć. Te pierwsze objawy zwykle skłaniają chorego do wizyty u okulisty, który przeprowadza szczegółowy wywiad, by stwierdzić, czy istotnie mamy do czynienia z AMD. Choroba oczu związana ze zwyrodnieniem plamki żółtej wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, m.in. OCT (optycznej koherentnej tomografii) czy angiografii fluoresceinowej (AF).

Przyczyny AMD

Mimo wieloletnich badań nad przyczynami powstania AMD nie udało się ich jednoznacznie wskazać. Na razie wiadomo, że istnieją pewne czynniki, które zdecydowanie zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Należy do nich palenie papierosów, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia AMD nawet 6 razy, czy występowanie choroby w rodzinie. Naukowcy wskazali bowiem geny, które mają związek z powstawaniem AMD. Wśród innych czynników ryzyka są również choroby układu krążenia, kolor tęczówki, rasa i płeć. Z badań wynika, że częściej chorują osoby o jasnych oczach, rasy białej i kobiety.

Jak leczyć AMD?

Nie ma jeszcze metody, która pozwalałaby w pełni wyleczyć AMD. Nie znaczy to jednak, że chorobę tę należy pozostawić nieleczoną. Wręcz przeciwnie. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe są szanse na zahamowanie lub co najmniej opóźnienie jej rozwoju. Więcej informacji znajdziesz na https://vidiummedica.pl/leczenie-amd/

Sposób leczenia AMD zależy od jego postaci.

W przypadku AMD w postaci suchej zaleca się zdrowy styl życia i przyjmowanie preparatów z luteiną, zeaksyntyną, witaminami A i E oraz selenem i cynkiem. Natomiast w przypadku wysiękowej postaci AMD należy stosować iniekcje doszklistkowe preparatami anty-VEGF, które potrafią zahamować rozwój choroby, a niekiedy nawet poprawić ostrość widzenia.

Materiał Partnera