Data: 20 stycznia 2018 Kategoria: Medycyna estetyczna
kwas hialuronowy

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy,  polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów, jest właściwy dla wszystkich organizmów żywych, a zatem również dla człowieka. Jego zasadniczą rolą jest wiązanie wody w organizmie, ale nie tylko. Z racji swoich właściwości znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej. Co go wobec tego charakteryzuje i w jaki sposób jest wykorzystywany w poprawianiu urody?

Kwasu hialuronowy – właściwości

1 gram kwasu hialuronowego może wiązać aż 6 litrów wody. Dlatego jest to tak ważna dla organizmu ludzkiego substancja. Ale wiązanie wody w skórze właściwej nie jest jego jedyną właściwością. Ten kwas łączy włókna kolagenowe i elastylowe, a także wypełnia przestrzeń międzykomórkową naskórka. Utrzymuje prawidłową wilgotność skóry oraz umożliwia przepływ płynów. Wzmacnia ochronę skóry i zapewnia jej nawilżenie, tym samym chroniąc ją przed wysychaniem. Występuje również w mazi stawowej, odpowiadając za sprężystość chrząstki i w ciele szklistym oka, a także w płynach ustrojowych i tkance łącznej. Jest także ważnym budulcem ścian naczyń krwionośnych – dodaje nasz rozmówca z gabinetu SofiBeauty w Krakowie.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej okazało się ogromnym przełomem. Dowiedzmy się, dlaczego tak jest.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada. Zaczynamy go tracić już w wieku 25 lat, a osoby kończące 80-ty rok życia nie mają go wcale. Z racji swoich właściwości, kwas hialuronowy jest bardzo pożądany w ludzkim organizmie. Jakie zastosowanie znalazł w medycynie estetycznej?

Jest przede wszystkim substancją, którą można wykorzystać przy wypełnianiu zmarszczek. To naturalna część ludzkiego organizmu, dlatego nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Nie wymaga przeprowadzania testów, jest zupełnie bezpieczny. Salony medycyny estetycznej nie wykorzystują go do wygładzania zmarszczek twarzy, szyi czy dekoltu. Ponadto, kwas hialuronowy służy poprawie ogólnego wyrazu twarzy i odmłodzeniu skóry. Pobudza zdolności regeneracyjne, umożliwiając odwrócenie procesów starzenia. Podaje się go przez wstrzyknięcie głęboko pod skórę, po podaniu miejscowego znieczulenia.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego?

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego są skierowane przede wszystkim do osób, które chcą:

  • Pozbyć się problemu odwodnionej cery,
  • Zredukować zmarszczki,
  • Wypełnić bruzdy nosowo-wargowe,
  • Wymodelować kontur ust,
  • Poprawić oraz podkreślić kontury twarzy,
  • Usunąć objawy starzenia,
  • Ujędrnić skórę twarzy i całego ciała,
  • Wypełnić ubytki pourazowe i pooperacyjne.

Zabiegi dają natychmiastowe efekty i można je bezpiecznie wykonywać bez względu na porę roku. Niestety, nie można ich wykonać raz na zawsze. Żeby utrzymać efekt uzyskany dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego, trzeba powtarzać zabieg po około 6-12 miesiącach od wykonania pierwszego. To, jak szybko ulega degradacji, zależy głównie od wieku, rodzaju naszej skóry, trybu życia i miejscu, w które zostanie wstrzyknięty.