Data: 3 czerwca 2016 Kategoria: Medycyna estetyczna
zabiegi medycyny estetycznej

Możliwości medycyny estetycznej

Już w starożytności znane były metody dbania o młody i piękny wygląd oraz przeciwdziałania widocznym objawom starości. Przez wieki zabiegi te przeszły sporą ewolucję – dawniej dużą wiarę pokładano w magiczną wręcz moc środków naturalnych, obecnie medycyna estetyczna opiera się na osiągnięciach technologii. Jednocześnie w dzisiejszych czasach wciąż dość żywe jest błędne przekonanie, że zabiegi estetyczne przeznaczone są dla ludzi próżnych – w rzeczywistości ich głównym celem jest usuwanie niedoskonałości, które mogą być przyczyną poważnego dyskomfortu psychicznego, złego samopoczucia oraz zaniżonej oceny własnej wartości. Jest przy tym prawie bezinwazyjna i przez to znacznie bezpieczniejsza niż popularne operacje plastyczne.

Zabiegi medycyny estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania bardzo wiele skutecznych zabiegów, opartych na wykorzystaniu nowoczesnych środków chemicznych oraz technologii. Są one skuteczną bronią w walce z niedoskonałościami skóry, nadmiernym owłosieniem, znamionami, a nawet nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Botoks

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, to inna nazwa jadu kiełbasianego. W zbyt dużych dawkach jest to substancja silnie trująca, jednak odpowiednia podana stanowi skuteczny środek walki ze zmarszczkami twarzy (m.in. na czole i wokół oczu), wygładzania szyi, a także w leczeniu nadpotliwości. Wstrzyknięty botoks miejscowo poraża wybrane mięśnie twarzy, co prowadzi do zanikania zmarszczek – w przypadku nadpotliwości porażane są nerwy odpowiedzialne za pobudzanie gruczołów potowych. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą strzykawki o bardzo cienkiej igle, dzięki czemu w większości przypadków nie jest wymagane znieczulenie. Trwałość botoksu jest ograniczona, w ciągu około pół roku organizm produkuje nowe włókna nerwowe – jeśli chcemy utrzymać efekt, powinniśmy powtórzyć zabieg.

Lasery

Jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi stosowanych w medycynie estetycznej są lasery. Stosuje się je do redukcji lub całkowitego usuwania różnego rodzaju niedoskonałości – zmarszczek, brodawek, blizn potrądzikowych, rozstępów. Znajdują zastosowanie również w depilacji, zamykaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz poprawianiu jędrności skóry. Jednym z rodzajów laserów stosowanych w medycynie estetycznej są lasery marki Fraxel, produkowane przez firmę Solta Medical. Podczas zabiegu laser ten tworzy na powierzchni skóry tysiące mikroskopijnych ran – ich gojenie działa na cerę w taki sam sposób jak lifting, zaś wysoka temperatura towarzysząca zabiegowi pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi Fraxelem są bardzo atrakcyjną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, można je również stosować do usuwania blizn.

Profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej znajdziemy w ofercie Przychodni Specjalistycznej High-Med.